Hamilelik Belirtileri

Yalancı Gebelik Nedir?

Hamile kalmak ve bunun sonucunda da bir bebeğinin meydana gelmesi çoğu kişi tarafından istenen bir durumdur. Bu durum kişilerin kendileri tarafından istenebilmekle birlikte çevre baskısı sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Fakat ne şekilde ortaya çıkarsa çıksın bebek isteyen birçok çift bunun gerçekleşmesi için çabalamakta, gerekirse de doktor yardımı almaktadır. Çok istenen bir şey olan bu durum ise çoğunlukla insanların istedikleri anda kolayca meydana gelmemektedir. Bu sebeple de özellikle altında yatan bazı psikolojik sebeplerden dolayı insanlarda; hamile olmamasına rağmen kendini hamile olduğuna inandırma, regl olamama, göğüslerin büyümesi hatta göğüsten süt gelmesi, mide bulantısı, kusma, karnın büyümesi, bebeğin kalp atışlarının ya da tekmeleme hissinin duyulduğunun hissedilmesi gibi durumlar görülebilmektedir. Bu durumda kişiler kendilerini hamile olmamalarına rağmen hamile gibi hissettikleri için öyle olduklarını düşünerek, seviniyor ve mutlu oluyorlar. Bu sebeple bu durumun kişinin psikolojik sağlığı açısından bir an önce tespit edilmesi son derece büyük bir önem taşımaktadır.

Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı Gebeliğin Nedenleri

Yalancı gebeliğin nedenleri çoğunlukla kişinin psikolojik durumuna dayanmaktadır. Bu psikolojik durumu ise genellikle kişinin; çevreden, eşinden ya da herhangi başka birinden gelen çocuk sahibi olması gerektiğine dair baskılar sonucunda kendisini zorlaması oluşturmaktadır. Bu baskılar sonucunda kişi ise kendini hamile kalmak zorunda hissettiği için psikolojik olarak hamile gibi hissetmeye başlıyor, devamında ise hamile birinde yaşanan her durumu yaşamaya başlıyor. Ayrıca tıpta “pseudocyesis” adı verilen bu hastalığın merkezi sinir sistemi ya da endokrin sistemi ile de alakalı olabildiği bilinmekle birlikte, sistemi tam olarak çözülebilmiş değildir. Bunlarla ilişkili olsa da psikolojik temellerin de etkili olduğu, hatta bazı vakaların tamamen psikolojik nedenlerle ortaya çıktığı da bilinmektedir.

Nasıl Tanı Koyulabilir?

Yalancı gebelik, yukarıda da sayıldığı üzere gebeliğin neredeyse her bulgusunu taklit edebildiği için doktor kontrolü yapılarak tanı koyulması şarttır. Doktor ise hamileliğin teşhisinde kullandığı yöntemler olan idrar testi yaptırtma, pelvik muayene yaparak ya da ultrason görüntüsü isteyerek bu durumu teşhis edebilmektedir. İhtiyaca göre sadece birini, ikisini ya da hepsini de yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı