Hamilelik Belirtileri

Lohusalık dönemi

Lohusalık dönemi hamilelik döneminin bitimiyle plasenta ve bunun yanı sıra zarlarının ayrılmasından sonra 42 günlük bir döneme verilen addır. Bu sürecin son bulmasıyla beraber kişide gebelik sonucu meydana gelen tüm değişiklikler eskiye döner. Bu dönem hamileliğin son bulduğu dönem olmakla beraber annelerin hassaslaştığı bir dönem olarak da bilinmektedir ve bu dönemde hem anne hem de yeni doğan bebek için oldukça özenli bir bakım yapılması gerekmektedir.

Bu dönem anneler için oldukça hassas bir dönemdir ve duygu durumlarının bu denli artmasının nedenleri arasında hormonal değişiklikler ve annenin bebek konusunda kendini yetersiz görmesi, bu durum için kendini suçlaması görülmektedir. Bu durum genel olarak yeni doğum yapmış olan tüm annelerde görülmekle beraber annelik hüznü olarak da tanımlanmaktadır. Bu sürecin belirtileri depresyon belirtileri ile benzerlik gösterse de tamamıyla farklı iki durumdur. Duygusal desteklerin oldukça önem kazandığı lohusalıkta belirtiler genellikle doğumdan sonraki 3. Veya 4. Günlerde ortaya çıkmaktadır. Otaya çıkan bu duygu durumları geçici olup birkaç gün sürmekle beraber bir iki hafta boyunca da sürebilir. Anne yaşadığı bu süreci çevresinin ve özellikle eşinin desteği ile çok hafif bir şekilde atlatabilmektedir. Fakat annelik hüznü denilen bu durumun geçmemesi durumunda post partum depresyon oluşması nedeni ile annenin bir uzmana başvurmasında yarar vardır.

Lohusalık dönemi

Lohusa döneminde beslenme

Doğum sonrasında ilk birkaç gün için kuru fasulye, nohut, mercimek ve de gazlı içecekleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Bağırsakların düzenli çalışması ve bebek için oldukça önemli olan anne sütünün artması için bol bol su tüketilmelidir. Annenin yediği besinler süt yoluyla bebeğe geçtiği için acılı, ekşili ve bol baharatlı yiyeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda bebeğin sağlığı için sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kahve ve çay tüketimini olabildiğince minimum seviyeye düşürmek gerekmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse anne bebeğinin ve kedi sağlığı için bol bol sağlıklı besin tüketmelidir. Her türlü besinden yeterli düzeyde almaya özen göstermenin yanı sıra öğün atlanmaması da gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı