Hamilelik

İleri Yaşta Hamilelik

Kadınların 35 yaş sonrasında yaşadıkları hamilelik sürecine literatürde geç hamilelik ya da ileri yaşta hamilelik olarak adlandırılmıştır. Dünyada son yıllarda 35 yaş ve sonarında yaşanan hamileliklerde artış görülmektedir. Türkiye istatistik kurumunun verilerine göre Türkiye’de kadınların ortalama doğum yaşı giderek yükselemeye başlamıştır. Günümüzde biyomedikal teknolojinin gelişi ile birlikte hamile olma olasılığı geçmiş yıllara göre ileri yaşta artış göstermiştir. Biyomedikal alanda yaşanan bu gelişmeler sonunda ilk hamilelik yaşının geçmiş yıllara oranla daha ileri yaşlarda olmasına imkân sağlanmış ve annelik yaşının ileri yaş üzerinde olmasına katkı sağlamıştır.

İleri Yaşta Hamilelik

İlk çocuğunu 35 yaş ve sonrasında doğuran kadınların eğitim seviyelerinin ve ekonomik düzeylerinin daha yüksek olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Kariyer sahibi kadınlar 35 yaş sonrası iş hayatına kısa bir ara vermek için hamileliği uygun bir zaman olarak görmektedirler. Aktif çalışma hayatında olan kadınların hamilelik sırasında ve sonrasında iş hayatına bir süre ara vermeleri gerekmektedir. Çalışan kadınlar için çocuk sahibi olmak çalışma hayatlarından taviz vermeyi gerekli kılmaktadır. Kişinin gençlik döneminde kendisini psikolojik ve finansal olarak anneliğe hazır hissetmemesi, 35 yaşından sonra çocuk sahibi olma oranlarında artışa katkıda bulunmuştur. İlk çocuğuna hamile olan ileri yaştaki anne adaylarının iki tür riskle yüzleştikleri görülmüştür. Bunlardan birincisi, yaşla bağlantılı olarak sağlıkla ilgili sorunlar; ikinci olarak ise çocuk sahibi olmak için toplumun doğru zaman algısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık ve toplumsal söylemler anne adayının kaygılarını arttıran bir süreç yaşamasın neden olabilmektedir.

Otuz beş yaş sonrası gebeliğin sağlık açısından risk algısının oluşturduğu kaygıyla baş etmek için daha sağlıklı bir hayat tarzı benimseyen anneler bebeğin sağlığına dair tıbbi testler yaptırdıkları, maneviyata sığındıkları ve ileri yaşta olmanın sosyal avantajlarına odaklandıkları yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir. Otuz beş yaş ve sonrası annelerin toplumsal normların dışında kaldığı görülmektedir. Toplumların çoğunda 20 ile 30 yaş arası olarak tanımlanan gebelik yaşı, diğer yaş gruplarını riskli olarak tanımlamaktadır. İleri yaştaki anne adaylarının avantajlarına odaklanan gebeler, genç anne adaylarına göre kendilerinin daha avantajlı ve yeterli olarak görmektedirler bunun yanında psikolojik olarak hazırlıklı olmaları bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı