Hamilelik

Hamililikte beslenme şekli

Bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişmesindeki en önemli etken annenin dengeli ve düzgün bir şekilde beslenmesidir. Anne, bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olması için besin gruplarının hepsinden almaya özen göstermelidir. Hamilelik döneminde bebeğin beslenmesi, büyüyüp gelişmesi annenin aldığı gıdaların plasenta aracılığıyla fetüse taşınmasıyla olmaktadır. Fetüs tüm ihtiyaçlarını annenin aldığı gıdalar yoluyla karşılamaktadır ve 20. haftada anne bu ekstra enerji gereksinimini daha çok hissedecektir.

Anne adayı bu süreç içerisinde yeteri ve dengeli bir şekilde beslenmeli, her besin grubundan yeteri kadar almalıdır. Bunun yanında anne adayının günlük olarak mutlaka alması gereken besin maddeleri vardır. Bu besinler bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu besinlere ilk olarak süt ve yoğurt, ayran, peynir ve kefir gibi süt ürünleri gösterilmektedir. Et, tavuk, balık, yumurta, yağlı tohumlar olarak bilinene ceviz, fındık badem, kuru baklagiller örnek gösterilebilir. Anne adayı bu besinleri yeteri kadar almaya özen göstermelidir. Bunların yanı sıra günlük olarak meyve ve sebze tüketmeye oldukça önemli bir husustur. Sebzeyi taze olarak sınırsız tüketebilir, yemek olarak ise bir porsiyon alması oldukça önemlidir. 3 porsiyon meyve almak da hem bebeğin gelişim sürecinin sağlıklı ilerlemesini sağlayacak hem de anneye gerekli olan enerjiyi sağlayacaktır.

Hamililikte beslenme şekli

Hamilelikte kilo alımı

Hamilelikte kilo alımı oldukça normal ve olması gereken bir durum olmakla beraber sağlıklı bir hamillikte anne adayı 7 ile 12 kg arasında kilo artışı yaşar. Kilo alım sürecine baktığımız zaman ilk üç aylık süreçte 1 ya da 2 kilo alımı normal sayılır. İkinci üç aylık süreçte bebek gelişimi hızlandığı için kilo artışı da buna oranla daha fazla olur. Bu ikinci üç aylık süreçte ortalama 5 ya da 6 kilogramlık artışlar görülmektedir. Son olarak geriye kalan üç ayda anne adayı 4 ile 5 kg kilo artışı yaşarlar. 7 ile 12 kg arasındaki artışlar normal sayılmakla beraber 15 kg ve üzeri kilo alımları hem anne hem de bebek için ciddi problemleri meydana getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı