Hamilelik

Hamilelikte Zararlı Alışkanlıklar

Hamile kalmak isteyen bir anne adayının hamilelik öncesinde kendine buna hazırlaması, ruhen ve bedenen kendini hazır hissetmesi çok önemlidir. Anne adayının sağlığı ile bebeğinin sağlığı arasında doğru orantılı bir ilişki bulunuyor. Hamile kadının beslenme düzeni önemli olduğu kadar sağlıklı beslenmesi de önemlidir. Hamileyken kullanılan zararlı alışkanlıklar bebeği doğrudan etkilemektedir. Bu zararlı alışkanlıklar hamileyken sigara, alkol kullanımı ve madde bağımlılığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alışkanlıkların bebek için hayati risk taşımasının yanı sıra hamilelik sonrası bebekte ciddi zararlara yol açtığının da bilinmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Alkol ve Sigara Bebeği Nasıl Etkiliyor

Hamilelikte alkol ve sigara kullanımının bebeğin gelişimine, sağlığına önemli zararlar olduğu bilinen bir gerçek olduğu tüm uzmanlar tarafından kabul görmüştür. Sigaranın etken maddesi olan nikotin başta olmak üzere birçok zararlı madde vücuda girmekte ve bunların zararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Gebelik söz konusu olduğunda ise bu zararlar daha da katlanıyor. Sadece anne ile sınırlı kalmıyor bebeğe de zarar veriyor. Sigara kullanan annelerde erken doğum ve düşük riski fazladır. Nikotin bebeğin oksijen almasını zorlaştırmaktadır. Bebeğin damak yapısına etki ederek, ağız ve damak yapısında sorunlara yol açabiliyor. Bebeklerin akciğer hastalıkları riskini arttırıyor. Otizm, hiperaktivite ve zeka geriliği gibi etkenlere sebep olması da oldukça ciddi durumlardır. Alkol kullanımında ise zeka geriliğiyle birlikte yetersiz gelişme gösterme ve yine erken doğum riskini arttırma bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Madde Kullanımı Bebeği Nasıl Etkiliyor

Hamilelikte madde kullanımı önce anneyi etkilemekte, sonra da bebekte etkisini göstermektedir. Annede kansızlık, yüksek tansiyon, HIV/AIDS, hepatit, akciğer enfeksiyonları gibi rahatsızlar görülebilir. Bu durum bebeğe de yansır. Madde bağımlılığı dış gebelik, düşük doğum, erken doğurma, ölü doğum gibi riskleri de arttırmaktadır. Bebeğin kafa çevresinde büyüme gecikir ve doğumda birtakım özürler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra bebek solunum sıkıntıları da yaşar. Hamileyken madde kullanıldığında doğum sonrası bebekte yoksunluk belirtileri gözlenmiştir. İlk 6 bağımlılık tedavisi görmesi gerekebilir. Bebeğin hayatı boyunca bağımlılık geliştirme riski diğer insanlara oranla daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı