Hamilelik

Hamilelikte Yenmesi Gereken Meyveler

Hamilelikte beslenme oldukça önemli bir konudur. Bebeğin hamilelikte anneden aldığı besinler gelişimini ömür boyu etkiler. Hamilelik döneminde meyveler de büyük rol oynar. Meyvelerin içerisinde bulunan en önemli vitaminler C vitamini ve Beta karotendir. Bu vitaminler bebeğinizin hücrelerini ve bağışıklık sistemini oluşturur. Meyvelerde bulunan folik asit ve potasyum sayesinde bebeğinizin eklem ve dokuları gelişir. Böylece bebeğiniz ve siz sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Günlük olarak 2 – 4 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Meyveleri ara öğün olarak tüketmek de bir alternatif olabilir meyve ile birlikte süt ürünleri de almayı eksik etmemelisiniz. Tüketilmesi gereken meyveler; armut, portakal, kayısı, muz, elma ve nar gibi bir çok meyvedir.

Armutun Faydaları

Armut içeriğinde bulundurduğu potasyum, lif ve folat sayesinde bir çok faydaya neden olur. Hamilelerin armut tüketmesi kabızlığı önler. İçerisinde bulunan potasyum sayesinde anne ve bebeğin kalp sağlığı korunur. Üstelik hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

Kayısının Faydaları

Kayısı içerisinde A, C, E vitaminleri potasyum, demir, kalsiyum ve beta karoten bulundurur. Bu vitaminler bebeğin gelişimine katkı sağlarken aynı zamanda annenin vücudunu da güçlendirir.

Hamilelikte Yenmesi Gereken Meyveler

Portakalın Faydaları

Portakalın içerisinde bol bol C vitamini bulunduğunu herkes bilir. C vitaminin yanında folat ve su kaynağıdır. Portakal vücuda su sağlar ve su da hamilelikte çok önemlidir. C vitamini sayesinde hücreleri yapılandırır. C vitamini demir emilimini artırır ve vücudunuza aldığınız demirden daha çok fayda görmenizi sağlar.

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Meyveler

Hamilelikte yemesi gereken meyvelerin yanında yenmemesi gereken meyvelerde bulunur bu ismini vereceğimiz meyveler normalde çok faydalı olabilir fakat hamilelikte içerilerinde bulunan enzimler hamile bireyleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu meyvelerden ilki;

Ananas, içerisinde bulundurduğu bromelain enzimi sayesinde serviksin yumuşamasına ve erken doğuma neden olabilir. Tabii ki erken doğumu tetiklemesi için tek seferde yaklaşık 7 adet ananasın yenmesi gerekir. Ananası fazla yemek içerdiği asit yüzünden reflüyü de etkiler. Anansın fazlası ishale de neden olur bu yüzden hamilelik döneminde tüketilmesi doğru değildir.

Bu meyvelerden bir diğeri de şaşırtıcı olarak Üzümdür. Üzüm bazı uzmanlar tarafından onaylansa da kişinin kendi doktoruna danışması daha doğru olacaktır. Üzüm hem bebeği hem de anneyi etkiler. Üzüm vücutta ısıyı artıran bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte resveratrol içerir. Bu bileşik hormonal dengesizlik yapar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı