Hamilelik

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Süreçler

Hamilelik her ne kadar müjdeli bir haber olsa da birtakım psikolojik süreçleri beraberinde getirmektedir. Bebek büyülü bir şeydir. Birçok insan için kutsal bile kabul edilir. Böyle anlamlar yüklenildiğinde psikolojik olarak da farklı etkiler bırakmaktadır. Daha iyi bakma arzusu veyahut yaşanılan sıkıntılar halihazırda varsa stres faktörü katlanmaktadır. Uzmanlar hamilelik olgusuna “kritik yaşam olaylarından” şeklinde bir değerlendirme sunar. Bunun nedeni anne, fiziksel ve sosyal olarak yaşadığı sıkıntıların yanında ruhsal olarak da yaşadığı değişimlerin üstesinden gelmeye ve uyum sağlamaya çalışır. Bunu yaparken de psikolojisi değişimler ve dönüşümler geçirmek zorunda kalır.

Hamileliğin Dönemsel Etkileri

Hamile olduktan sonraki dönemleri uzmanlar belli gruplara ayırmıştır. Bu gruplamaları ve hamile annenin hislerini maddeler halinde anlatalım.

  • 1. Trimester (1-13. Hafta): İlk 3 aylık dönemi kapsar. Anne adaylarının hamilelik psikolojisine alışmasını içerir. Bu dönemde anneler kendilerini güvensiz hissedebilir. Yani gebelik testi yerini sadece mutluluğa bırakmaz. Nasıl bir anne olacağı, sosyal çevresindeki konumu, sosyalliği konuları düşünerek birtakım endişeleri hissedebilir.
  • 2. Trimester (14-27. Hafta): İkinci 3 aylık dönemdir. Bu dönem annenin hamileliğe alışma evresidir. Alışma ve uyum sağlamaya başlar. İlk aylarda yaşandığı kaygılar, ikinci 3 ayda yerini pozitif duygulara bırakmıştır.
  • 3. Trimester (28-40. Hafta): Hamileliğin son evresidir. Artık anne ve babalar psikolojik olarak doğuma kendilerini hazırlamaya başlamışlardır. Hamileliğin son evresi olduğu için sancılar, ağrılar baş göstermeye başlar. Bu durum stres ve kaygının da artmasına yol açmaktadır. Hamile kadının bu dönemde güvenebileceği insanlardan ve doktor tarafından desteğe ihtiyacı vardır.

Yukarıda bahsedilen evreler uzmanlar tarafından konulmuştur ve teorik bilgilerden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu dönemlere dikkat edilmesi ve hamile kadının istek ve beklentilerinin karşılanması son derece önemlidir. Hamilelik psikolojisi ne kadar sağlıklı atlatılırsa evlilik de o denli sağlıklı olur. Eşlerin birbirini desteklemesini sıklıkla vurgulamamızın nedeni bu durumun doğacak bebeğe olan olumlu ya da olumsuz etkilerinden kaynaklanmaktadır. Anne karnındaki bebeğin de bir psikolojisinin olduğu ve eşlerin arasındaki iletişimlerden etkilendiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı