Hamilelik Belirtileri

Hamilelikte Uyku Problemleri Nasıl Çözülür?

Hamilelikte kimi zaman mide bulantısı kimi zaman da karnınızdan dolayı uykusuzluk problemleri yaşayabilirsiniz. Bir de bunlarla beraber bacak krampları ve mide yanmaları eşlik etmeye başladığında uykusuzluk kaçınılmaz olur. Bir gece bile uykusuzluk çekmeniz uyku düzeninizin alt üst olmasına neden olabilir. Fakat korkulacak bir problem değildir. Özellikle son üç ay oldukça sık yaşanır. Hamilelik döneminde uyuyamamak her 10 hamileden neredeyse 7’ sinin ortak problemidir. Günlük hayatınızda yapacağınız birkaç değişiklik bu problemi çözmenize yardımcı olabilir.Yazımızda bu değişikliklerin bir kaçı hakkında sizlere ip ucu vereceğiz.

Uyku Problemlerinin Nedenleri

Hamilelikte bir çok hormonal değişiklik olur bu değişikliklerden ilki uykumuzun gelmesini sağlayan progesteron hormonudur. Bu hormon hamileliğin ilk üç ayı yüksek miktarda salgılanır ve annenin uykusu çok fazla olur. Uykuların derin olduğunu belirtmekte fayda vardır bu yüzden anne dikkatli olmalıdır. Hamilelik sürecinin son üç ayı ise bu hormon miktarı düzenli olarak düşmeye başlar. Bu nedenle son üç ay boyunca anne adayı hem uyurken zorlanır hem de doğru uyku pozisyonunu bulmakta zorlanır.

Hamilelikte Uyku Problemleri Nasıl Çözülür?
  • Gece oluşan bacak krampları
  • Sırt ve kasık ağrıları
  • Sıcaklık artmasından dolayı terleme
  • Mide ve bağırsak bozukluklarının olması
  • Sık idrara çıkma
  • Kan basıncı ve nabızın artması

Yanlış Beslenme Uykusuzluk Yapar mı?

Yediğiniz yiyeceklere hamile olduğunuz için ekstra fazla dikkat etmeniz gerekirken uykusuzluk yaşadığınızda da daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Bunun nedeni ise midenin ve bağırsakların çalışmasında yaşanacak olan sorunlardan korunmaktır. Çünkü ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek mide sağlığına ve bağırsak sağlığına iyi gelmez. Beslenme şeklinizi daha hafif yiyecekler ile değiştirdiğinizde mide ve bağırsak ağrılarınızın azaldığını gözlemleyeceksiniz. Uyumadan önce de tüketeceğiniz besinleri azaltmalısınız. Bu vücudunuzu uykuya hazırlar ve daha iyi bir uyku çekmenizde yardımcı olur. Gece uyumadan önce açlık yaşıyorsanız uyku hormonunuzu destekleyecek süt ve yoğurt gibi besinler tüketmelisiniz.

Antrenmanlar Uyku Kalitenizi Artırır mı?

Gün içerisinde fiziksel aktiviteler yapmak hem vücudunuzu doğuma hazırlar hem de sizi uykuya hazırlar. Uyuduğunuzda daha derin ve daha kaliteli bir uykunuz olsun istiyorsanız. Hem sizi hem bebeğinizi rahatlatacak yogalar ve meditasyonlara başvurabilirsiniz. Sabahları 30 dakikalık bir yürüyüş sizi oldukça dinç tutarken vücudunuzu da daha sağlıklı yaparak uykularınıza katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı