Hamilelik

Hamilelikte Spor yapmanın Anne Ve Çocuk İçin Önemi

Spor, hayatımızın her döneminde oldukça önemlidir. Spor yapmak vücudumuzu geliştirmenin yanında, psikolojimize de iyi gelir. Ayrıca kansere ve diyabet hastalığına da iyi gelmektedir. Bu yüzden hamileyken de spor yapmak çok önemlidir. Hamileliğinizi öğrenir öğrenmez beslenmenize ve spor yapmaya dikkat etmelisiniz. Hamilelik döneminizin ilk üç ayında tempolu yürüyüşler ve küçük küçük egzersizler ile başlayabilirsiniz. Unutmayın hamilelikte ağır kaldıracağınız sporlar yapmamalısınız. Yalnızca kaslarınızı güçlendirecek, vücudunuza iyi gelecek sporlar yapmalısınız örnek verilecek olursa bu sporların başında hamile yogası ve pilates gelmektedir. Bu sporları yapmak hamileliğin ilk aylarında çok önemlidir. Haftanın 5 gününde 30 – 45 dakika tempolu doğa yürüyüşü yapılmalı. Bu yürüyüşü hamile olan anne adayı kendini yormayacağı bir tempoda yapması gerekir. Böylece anne sağlıklı olunca bebek de sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Pilates Ve Yoga’nın Önemi

Bu dönemlerde pilates ve hamilelik yogası oldukça popülerdir. Anne ve çocuk sağlığı uzmanları tarafından da önerilen pilates, vücut kaslarını gevşetir. Sırt ve bel ağrılarını da giderir. Bildiğiniz üzere hamilelikte bel ve sırt ağrıları çoğalır. Bunları biraz olsun azaltmak için pilates ve yoga sporları kullanılır. Tabi bu sporları yaparken bebeğin sağlığına göre hareket etmek gerekir. Bu sporlar hamileliğin her ayında ve hamilelik sonrasında da yapılmalıdır. Spor annenin vücudunu daha çabuk toparlamasına yardımcı olur. Böylece anne çocuğu ile daha rahat ilgilenebilir.

Hamilelikte Spor yapmanın Anne Ve Çocuk İçin Önemi

Hamilelikte Yüzmenin Anne Ve Bebeğe Yararı

Hamilelikte annenin ve bebeğin sağlığı için tempolu yürüyüşler kadar diğer sporlar da çok önemlidir. Hamile olan annenin vücut ağırlığını en iyi hissettiği egzersiz su içinde yapılan egzersizlerdir. Hamileliğin ilk üç – altı ayında yapılması önerilir. Suda var olan kaldırma kuvvetti anne adayının vücut ağırlığı ile denge sağlar. Böylece su içerisinde herhangi bir tehlike olasılığını da en aza indirir. Kara da yapılan egzersiz çeşitlerine göre yüzme egzersizi vücut ısısını daha eşit dağıtır. Anne adayının hastalık oranı daha az olur. Tabi bu egzersizde de dikkat edilmesi gereken şeyler var. Bunun en başında temizlik yani hijyen gelmektedir. Islak yerde düşme riskine de dikkat etmenizi şiddetle öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı