Hamilelik

Hamilelikte Riskli Haftalar

Hamilelikte riskli haftalar her anne adayının araştırma konusu haline gelmiştir. Ayrıca riskli gebelikler hem anne adayının hem de bebeğin yaşamını tehdit eder. Bazen gebelik öncesinde yaşanan sağlık sorunlarından dolayı bazen de doğuma ait risklerden dolayı gebelikte riskli haftalar bulunmaktadır. Ayrıca riskli gebelikler her zaman Perinatoloji hekimleri tarafından takip edilmelidir.

Riskli gebelik tanım olarak, istenmeyen sağlık sorunlarının hamilelik döneminde ortaya çıkmasıdır. Gebelik aslında doğal bir süreçtir ancak farklı nedenlerden dolayı anne adaylarının vücudunda çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir. Anne adayındaki rahatsızlıklar gebeliği riske atacağı gibi hem doğrum sırasında hem de sonrasında oluşacak problemler ciddi sorunlara davetiye çıkarabilir. Riskli gebelik 17 yaşının altında ve 35 yaşının üstündeki kadınları kapsamaktadır. Ancak bu yaş kriterleri için %100 risk var demek yanlıştır. 

Riskli Gebelik Nedenleri

Hamilelikte riskli haftalar ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle aşırı zayıf olmak ya da aşırı kilolu olmak her zaman risk faktörüdür. Ayrıca gebelik zehirlenmesi, akraba evlilikleri, çok fazla doğum yapmak, ölü doğum ve erken doğum gibi durumlar da riskli gebelik nedenleri arasındadır.

Gebelikten önce anne adayındaki riskler de gebeliği olumsuz etkiler. Kanama ve pıhtılaşma başta olmak üzere psikiyatrik hastalıklar, kalp hastalıkları, tiroit hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, epilepsi ve benzeri hastalıklar da riskli gebelik sebeplerindendir. Son olarak erken doğum tehditleri, düşük tehlikesi, su gelmesi, rahim ağzı kısalığı, aşırı radyasyona maruz kalmak da aynı nedenler arasında yerini almıştır.

Gebelikte Hangi Haftalar Risklidir?

Doğal bir süreç olan gebelikte her an durumlar değişebilir. Özellikle de hamilelikte riskli haftalar konusunda ilk 12 haftaya dikkat edilmelidir. 12. haftadan sonra düşük riski azalır. 20. hafta itibariyle düşük riski tamamen ortadan kalkacaktır. Bu dönemde anne adaylarının antibiyotik ve ağrı kesici grubundaki ilaçları doktor onayı almadan kullanmaması gerekir. Ayrıca riskli yiyecekler arasında az pişmiş veya çiğ etler, deniz ve tavuk ürünleri de bulunmaktadır. Ek olarak çiğ yumurta, kutu meyve suları, gazlı içecekler, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi gıdaların da tüketilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı