Hamilelik

Hamilelikte Ne Kadar Su Tüketmelisiniz

Genel insan sağlığı için su içmek ne kadar önemli ise hamilelik için de o denli önemlidir. Hamilelik söz konusu olduğunda bebeğin gelişimi, annenin sağlığı gibi birçok etmen bir araya geliyor. Bu nedenle sağlık için yapılacak her hamle bebeğin gelişimini de etkileyecek. Bu nedenle anne karnındaki bebek için yeterli miktarda su tüketmeyi yapmanız gerekiyor.

Annenin hamilelik sürecinde sağlığını koruyabilmesi adına su içmesi büyük önem taşıyor. Normal bir insanın günlük su tüketme miktarı 2-2,5 litre olurken gebelik döneminde bu oranın 3 veya 3,5 litreye kadar tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bunun sebebi annenin fizyolojik durumunun fetal büyümeye etki etmesidir. Bu nedenle hamileler bu dönemde su ihtiyacını maksimum seviyede tutmalıdır.

Hamilelikte su tüketme miktarının bir diğer önemi sindirimi kolaylaştırmasıdır. Aynı zamanda cilt sağlığı, emzirmeye hazırlık, mide bulanması gibi faktörlere de etki eder. Bu tür problemlerin önüne geçmek adına hamilelerin günlük ortalama 3 litre su tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Hamilelikte Ne Kadar Su Tüketmelisiniz

Hamileler Neden Suya İhtiyaç Duyar

Hamilelerin vücudu 1 veya 1,5 litre kan hacminde artış görülür. Ayrıca anne karnında amniyon sıvısı oluşur. Bebek ise amniyon sıvısının içinde yaşamını sürdürüyor. Bebeğin vücudundaki hücreler %80 oranında sudan oluşuyor. Buradan yola çıkarak bebeğin suya ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Annenin vücut ısısını ayarlayabilmesi, kas ve eklemlerinde rahatlığın sağlanabilmesi ve sindirim gibi vücut olaylarını yapabilmesi adına bol su içmek önemlidir.

Hamilelerin su ihtiyacının en önemli kısmını emzirme dönemindeki metabolizması oluşturuyor. Bu dönemde vücudun bol suya ihtiyacı vardır.

Hamilelikte Bol Su İçmenin Faydaları

  • Hamilelikte bol su içen anneler rahim kasılmalarını önlerler. Bu durum erken doğum tehlikesinin de önüne geçer.
  • Bol su içmek cilde olumlu etkiler yarattığı için, annelerin cilt güzelliği de artar. Bunun akabinde ciltte oluşan çatlaklarda azalma görülür.
  • Kabızlık ve hemoroidin yanı sıra idrar yolları enfeksiyonlarını da önler.
  • Anne karnındaki bebeğin amniyon sıvısının azalmasının önüne geçer ve bu sıvı temizlenmiş olur.
  • Annenin vücudunda oluşacak olan şişlik azalır.
  • Annenin hamilelik dönemindeki mide yanması ve mide bulantısı şikayetleri azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı