Hamilelik

Hamilelikte Kuruyemiş Tüketmenin Önemi

Hamilelik döneminde beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Sağlıklı beslenmek her dönemde vücuda faydalıdır fakat hamilelik döneminde çocuğumuz için sağlıklı beslenmeye ekstra fazla özen göstermeye başlarız. Hamilelikte özellikle ilk 3 ay annenin yedikleri çok önemlidir. Satın aldığınız kuruyemişlerin organik olduğundan emin olun çünkü GDO içeren besinler çocuğunuzda ve sizde hormonsal bozukluklara neden olabilir.

Kuruyemiş tüketimi her yaşta ve her kişide tüketilmesi gereken bir besindir. Alerjiniz olmadığı sürece günde bir avuç yani yaklaşık 25 gram kuruyemiş tüketmek sağlıklıdır. Tükettiğiniz kuruyemişin cinsine göre çeşitli faydaları vardır bu faydaların bazıları; Beyin gelişimi, kemik gelişimi, sindirim sistemi düzenlemesi gibi birçok faydası bulunur. Hamilelikte sık sık tüketilmesi gereken kuruyemiş çeşitleri şunlardır;

  • Antep Fıstığı
  • Ceviz
  • Kaju
  • Kuru Kayısı
  • Badem
  • Fındık
  • Kuru İncir
  • Leblebi
  • Fıstık

Bu kuruyemişlerin saymakla bitemeyecek kadar çok faydası var peki bunlar neler diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelikte Kuruyemiş Tüketmenin Önemi

Antep Fıstığı

Antep Fıstığı içerdiği protein ve vitaminler sayesinde hem anneyi hem de bebeği hamilelik döneminde destekler. Hamilelik döneminde günlük olarak 10 adet Antep Fıstığı tüketmeniz hem çocuğunuzun hem sizin günlük yağ ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Ceviz

Ceviz içeriğinde sağlıklı yağlar, çeşitli vitaminler (A, K, E ve C), lifler ve mineraller bulundurur. Ceviz diğer kabuklu kuruyemişlere oranla daha fazla antioksidan bulundurur. Antioksidanlar kanın temizlenmesine ve hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynar. Ceviz içerdiği Omega – 3 sayesinde hem sizin hem bebeğinizin beyin ve kalp gelişimini olumlu etkiler. Omega – 3 vücut tarafından üretilmeyen bir yağdır ve dışarıdan vücuda alınması gerekir. Ceviz vücuttaki enflamasyonu da durdurur. Enflamasyon, Alzheimer ve diyabet gibi kronik hastalıkların oluşumunda rol oynar. Ceviz ise enflamasyonu durdurarak kronik hastalıklardan sizi ve bebeğinizi korur.

Kaju

Kaju içerisinde bir çok vitamin bulundurur. Özellikle hamileliğin 5. Ayından itibaren tüketimi önemlidir. Kemik ve diş sağlığına da çok faydalıdır.

Kuru Kayısı

Kuru kayısı potasyum, betakaroten, demir, fosfat, A ve E vitaminleri açısından zengin bir kuru meyvedir. A vitamini hücre gelişimine büyük katkı sağlar. Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için A vitamini almaları gereklidir.

Badem

Badem içeriğinde bolca kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko ve fosfor gibi mineralleri bulundurur. İçerdiği proteinler sayesinde de bebeğin kas ve kemik gelişimine destek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı