Hamilelik

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Nedenleri

Hamilelikte karın sertleşmesi pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Gebelik boyunca bebeğin büyüme süreci devam eder. Bu dönemde bebeğin hareketleri de anne karnında bazı değişiklikleri beraberinde getirir. Karın bölgesinin bazen gergin bazen de sert olması bu yüzdendir. Tüm bu durumların normal olduğu bilinirken farklı nedenlere bağlı olarak karın sertleşmesi görülebilir.

Anne karnında günden güne büyümeye devam eden bebeğin gelişimi rahim bölgesini de etkiler. Doğal olarak rahim büyüdükçe karın bölgesine baskı yapar. Bu süreçte midede gerilim yaşanır ve karın bölgesi sertleşir. Aşırı yemek tüketimi yapan anne adayları midesini zorladıkça karın bölgesinin gerilimi devam eder. Haliyle anne adaylarının gün içinde hem az hem de sık tüketim yapması önerilir. Gün içerisinde alınacak gıda ve miktarlarını bilmesi gereken anne adaylarının bu süreci sorunsuz olarak atlatacağı da unutulmamalıdır.

Hamilelikte Karın Sertleşmesi

Hamilelikte karın sertleşmesi ile beraber kasılma hali 3. trimester döneminde başlamaktadır. Fakat bazen 2. trimester döneminde de karında sertleşme yaşanabilir. 6. aydan itibaren karında sertlik yaşayan anne adayları da günümüzde bulunmaktadır. Bebeğin iskelet oluşumu geliştiği için bu gibi durumların normal olacağı bilinmelidir. Bazı anne adayları ise gebelikte hiçbir zaman karın sertliği yaşamaz. Ancak son trimester dönemine giriş yapıldığında sertlik hissedilebilir. Karın sertliği bazen düşük ya da erken doğum endişesi 

yaratabilir. Oysa bu durumlar tamamen gebeliğin getirdiği hallerdir.

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Sürekli Devam Eder mi?

Hamilelikte karın sertleşmesi ne aman başlarsa başlasın, kısa sürelidir. Ayrıca ağrısız bir sertleşme yaşandığı gibi 30 saniye ile 2 dakika arasında devam edebilir. Sadece doğuma yaklaştıkça sıklığı artabilir. Son olarak bu sertlik kısa süreli olduğundan doğum sancısı gibi ağrıya neden olmadığı bilinmelidir.

Bazı anne adayları doğuma yakın karın sertleşmesi yaşayabileceğinden, erken doğum riskiyle karşılaştığını düşünebilir. Ancak bu kasılmalara Braxton hicks kasılmaları denir. Özet olarak yaşanan bu sertleşme bir erken doğum belirtisi değildir. Sertleşme ile beraber şiddetli ağrılar yaşanıyor ve bu sertleşme uzun sürüyorsa mutlaka doktora başvurularak gerekli teşhis ve tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı