Hamilelik

Hamilelikte Günlük Yaşam Nasıl Olmalı

Hamilelik anne ve babaların hayatında gelişen önemli dönüm noktalarından biridir. Hamilelik ile anne ve baba adaylarının yaşam tarzlarında birtakım değişiklikler meydana gelir. Bu değişimlere ayak uydurmak, çocuğun sağlığını ön planda tutmak gibi durumlar günlük yaşama yansımaktadır. Hamilelik sürecinde nasıl bir günlük yaşantınızın olması gerektiğine dair önemli detayları bu yazımızda sizlere sunacağız.

Hamilelikte Günlük Yaşamda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ev işleri: Hamile anneler kendilerini zorlamayacak şekilde günlük rutin ev işlerini yapabilirler. Ancak bu durum tıbbi bir sorun yaşanmadığı sürece geçerlidir. Bunun yanı sıra hamileliğin son evreleri çok önemlidir. Bu dönemde baba adaylarının annelere yardımcı olması, destek çıkması gerekecektir.
  • İş hayatı: Günümüzde eskiye oranla çalışan hamilelerin sayısı oldukça fazladır. Yapılan işin niteliğine göre hamilelik döneminde işe devam edilebilir ya da bırakılabilir. Örneğin masa başı iş yapan anneler çok zorlanmayacaktır. Hamileliğin son haftalarına kadar çalışabilirler. Ancak beden gücü kullanma, kimyasal maddelere maruz kalma, radyasyon veya enfeksiyon tehlikesi olan işler hamileler için risklidir. Bununla ilgili iş ortamının gebelik üzerine olası riskleri ile ilgili bilgi almaları ve buna yönelik çalışmaları gerekmektedir.
  • Beslenme alışkanlıkları: Zararlı alışkanlık kullanımı bırakılmalıdır. Bebeği besleyici sağlıklı besinler tüketilmelidir. Bununla ilgili detaylı bilgilere sayfamızdaki yazılarda ulaşabilirsiniz.
Hamilelikte Günlük Yaşam Nasıl Olmalı
  • İlaç kullanımı: İlaç kullanımında doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacı kullanmamalısınız. Hamilelik döneminde bu tür durumlar çok risklidir.
  • Cinsel Yaşam: Hamilelikte cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ancak cinsel yaşamınıza devam ederken doktorunuzun yönlendirmelerine uyum sağlamanız önemlidir.
  • Yolculuk: Gebeliğin son haftalarında uzun seyahatlerden kaçınmanız gerekiyor.
  • Banyo ve duş: Duşta ayağınızın kaymamasına dikkat edin. Buna uygun halı seçip, önleminizi almalısınız. Yüksek sıcaklıkta banyo suyu kullanmamalısınız.
  • Vajina hijyeni: Vajinal duş uygulamaları hamilelikte tavsiye edilmez. Bunun için sadece ped kullanmanız yeterlidir.
  • Meme bakımı: Memelerini alttan destekleyen ve meme uçlarına sürtünme yapmayan sutyenler tercih edin. Gebeliğinden ikinci yarısından itibaren meme uçlarından kolostrum adı verilen süt gelebilir. Bunun anlamı bebeğinizi emzirmeye hazır olduğunuzdur. Bunu temizlemek için ılık suya batırılmış bez yeterlidir. Alkollü bezler, sabunlar kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı