Hamilelik

Hamilelikte Eşlerin Rolü

Bebek sahibi olma kararı çiftlerin birlikte aldıkları bir karardır. Bu nedenle hamile anne adayının sorumlulukları kadar eşlerin de birtakım sorumlulukları ve rolleri bulunmaktadır. Eşler bu dönemde birbirlerine gerekli psikolojik ve fiziksel destekleri sağlamalıdır. Unutulmamalıdır ki bebekler anne karnında olsa da annenin hislerini kendinde hissedebiliyor. Mutluluğu, üzüntüyü, kaygıyı, stresi bebek hisseder. Bu nedenle eşlerin birbirine olan davranışları, aralarındaki ilişkinin kalitesi çok önemlidir. Ayrıca hamile anne adayları oldukça hassas olabildikleri bu dönemde, en büyük ilgiyi ve desteği eşinden beklemektedir. Baba adaylarının dikkat etmesi birtakım hususlar vardır. Şimdi eşlerin dikkat etmesi gerekenlere değinelim.

Hamilelikte Erkekler Nelere Dikkat Etmeli

Hamile annelerin eşinden yeteri kadar alamadığı destek hamilelik sonrası depresyon gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu depresyon süreci de bebek için oldukça önemli bir husustur. Bebekler çiftler farkında olmasa da hissederler. Hem anneyi hem de bebeği düşünerek erkeklerin dikkat etmeleri gerekenler önemsenmelidir. Duygu paylaşımı normal ilişkilerde de önemli bir konuyken, hamilelikte de ayrıca önemlidir.

  • Erkekler duygu paylaşımlarını hamile eşlerine güzel bir şekilde yapabilmelidir. Kadınlar için zor olduğu kadar erkekler için de zor bir dönemdir.
  • Erkeklerin sorumlulukları da bu dönemde artmıştır. Bundan kaynaklı stresli davranabilir, öfkeli olabilir. Erkekler bu dönemde sabırlı olup, streslerini birbirlerine yansıtmamaya çalışmalıdır.
  • Eğer cinsel yaşamın yarattığı birtakım sorunlar varsa erkek bu konudaki duygularını eşiyle paylaşmalı ve sorun olmadığını söylemelidir.
  • Erkekler, hamile eşini dinlemeli, birlikte güven duygusunu oluşturmalıdır.

Erkekler Hamile Eşlerine Nasıl Yardımcı Olmalı

  • Hamile anneler, zaman zaman yorgun olacaktır. Bu yorgunluğunda erkekler eşlerine yardımcı olmalıdır.
  • Gerek davranışlarıyla gerekse sevgi sözcükleriyle eşinin yanında olduğunu ve onu sevdiğini yansıtmalıdır.
  • Hamileliğin getirdiği stres faktörleri konusunda eşinin yanında olduğunu hissettirmeli ve yardımcı olmalıdır.
  • Doğum için gerekli planlamalar konusunda birlikte hareket etmeli, sorumlulukları paylaşmalıdırlar.
  • Gün içerisinde daha sık aramalar yaparak, eşine nasıl olduğunun sorulması, hamile kadının kendini mutlu hissetmesini sağlayacaktır.
  • Hamile eşinin sağlığı ile ilgili konularda aynı hassasiyeti göstermelidir.

Unutulmamalıdır ki, bebekler anne karnında eşler arasındaki olumlu ilişkileri hissettikleri gibi olumsuz ilişkileri de hissetmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı