Hamilelik

Hamilelikte Egzersiz Uygulamaları

Hamilelikte egzersiz yapmak aslında bazı kurallara uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Fiziksel anlamda güçlü ve sağlıklı olmak adına vücudun doğum sırasında zorlanabileceği unutulmamalıdır. Bazı anne adayları çevresinden aldığı yanlış bilgilerle daha az hareket ederken, bazıları da araştırma yaparak doğru bilgilere ulaşmaktadır. Peki hamilelikte egzersiz yapmanın yararları nelerdir? Merak edilen bu sorunun yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Spor Yapmak

Hamilelikte egzersiz her zaman başvurulması gereken uygulamalar arasındadır. Yapılan birçok araştırmada gebelikte egzersiz yapanların ortalama kilo alımı 7 kg’a kadar düşmektedir. Elbette daha fit ve güzel bir görünüme ulaşabilen anne adayları kendini psikolojik olarak da iyi hissedecektir. Gebeliğin son dönemlerinde bacakların şişmesi ve oluşacak ödemler de egzersizlerle önlenebilir.

Anne adayları bu dönemde daha duygusaldır. Haliyle ruh sağlığı olumsuz etkilenir. Sporun fiziksel ve psikolojik açıdan vücuda çok sayıda katkısı olduğundan gebelikte egzersiz yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat alanında deneyimli kişilerden alacağınız desteklerle bilinçli bir spor dönemine geçiş yapmanız önemlidir. Anne adayları ilk 3-6 aylık dönemde yoga, pilates ve yürüyüş yapabilir. Anne adayı kendini yormadan ve zorlamadan bu aktivitelere başvurabilir. Ayrıca suda yapılacak egzersizler de sizi rahatlatacaktır. Pilates ve yürüyüş ise vücut ısınızı kontrol altında tutmanızı sağlar.

Hamileliğin Son Dönemlerinde Spor Yapılabilir mi?

Gebelik ilerledikçe anne adaylarının gündelik yaşamı etkilenir. Bu durum hareketsiz kalmak için geçerli bir sebep olmamalıdır. Profesyonel bir danışmandan destek alarak pilates ve yoga hareketlerine devam edilebilir. Ayrıca erken doğum riski yoksa hafif tempolu yürüyüşler de önerilmektedir. Elbette oturma pozisyonunda yapılacak egzersizlerin de sağlığınıza ciddi yararları bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere hamilelikte egzersiz yapmanın herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak uzmanlardan destek alarak bu konuda gerekli aksiyonlara başvurabilirsiniz. Hamile yogası, bel ve sırt ağrılarına karşı hamile pilatesi, dizüstü çökme egzersizi, yürüyüşler ve yine uzmanların tavsiye edeceği spor aktiviteleriyle sağlıklı bir doğum süreci geçirebilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı bir doğum süreci demek, bebeğinizin de sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi demektir. Sadece ağırlık antrenmanlarına başvurulmaması gerekirken kol ve bacak egzersizlerine devam edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı