Hafta-Hafta Hamilelik

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Dönemler

Hamileliğin belli dönemleri kritik dönemler olarak görülmektedir. Genel olarak hamilelik döneminin belli aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamaların hepsinin ayrı ayrı özellikleri bulunmakta ve belli dönemleri de kritik dönemler olarak görülmektedir. Kritik dönemler bebek için dikkat edilmesi gereken haftaları gösterir. Bu haftalarda bebeğin gelişimi oldukça önemlidir. Bu nedenle bu yazımızda hamilelikte dikkat edilmesi gereken kritik dönemlerden bahsedeceğiz. Kritik dönemleri haftalar halinde ele alıp bu haftaların getireceği gelişmeler odağında ilerleyeceğiz.

12. Hafta

Düşük riski ihtimaliniz varsa iyi haberi verelim. Düşük riskiniz çok azaldı. Artık hamilelik baş dönmeleri, mide bulantıları, koku hassasiyeti, kusma, halsizlik ve sık idrara çıkma gibi belirtileriniz kaybolmaya başlıyor. Bebeğin gelişimiyle ilgili rahim ağzınız da oluşacak büyüme sizde rahim kasılmaları gibi durumlar yaratabilir. Bu noktada eğer düzenli olarak sancı yaşıyorsanız veya kanamanız oluyorsa bu noktada doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Bu dönemde birtakım hassas ölçümler yapılacaktır. Kromozom bozukluğu olup olmadığına ilişkin yapılan bu ölçümlerin yaptırılması elzemdir. Bu ölçümlerden birini de bebeğin fiziksel özellikleri oluşturur. Bu dönemde bunların yapılması birçok durumun tespit edilmesini sağlar.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Dönemler

12-14. Haftalarda Riskli Durumlara Karşı

Yukarıda sözünü ettiğimiz testler sonucunda risk durumları tespit edilmişse bebeğin hastalığının olup olmadığını kesin olarak belirlemek için babaya biyopsi işlemi yapılır. Eğer bu işlemlerin sonucu olumlu olursa bebekte kromozom bozukluğu olmadığı netleşir. Hastalık ihtimali netleşmişse aileye genetik danışmanlık verilir ve gebeliğin sonlandırılması gibi seçenekler aileyle konuşulur. Gebeliğin sonlandırılması kararı alınırsa gebelik 24. Haftaya kadar sonlandırılır.

24. Hafta: Şeker Yükleme Testi

Genellikle 24. Haftada hamilelere şeker yükleme testi yapılır. Tokluk kan şekeri 140 mg’ın üstünde çıkarsa hamilelikte diyabet riski vardır denilir. Bu durumda takip eden günlerde bu testler tekrar yapılır. Buna göre hamilelik diyabet tanısı konulur.

Diyabet hem hamileler için hem de bebekler için ciddi riskler barındırır. Yüksek doğum ağırlığına sebep olan diyabet, doğum travmasına, amniyon sıvısı fazlalığına ve erken doğuma neden olabilir. Bununla birlikte solunum sıkıntıları, sarılık ve şeker düşüklüğü gibi durumları da beraberinde getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı