Hamilelik

Hamilelikte Covid 19 Olanlar Ne Yapmalı?

Hamilelikte Covid 19 ile ilgili bilinmeyenleri bu yazımızda paylaşıyoruz. İlk defa Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve artık tüm dünyaya yayılmış olan Covid 19 virüsüyle hamile bayanların bazı korunma yöntemlerine ihtiyaç duymaktadır. Öncelikle genel sağlık durumu iyi olan kişilerin bu hastalığı rahatlıkla atlatabildiği biliniyor. Ancak kronik hastalığı olanlar ile yaşlıların yüksek risk grubunda değerlendirildiği unutulmamalıdır. 2019 Aralık ayında ortaya çıkan bu virüsün anne karnındaki bebeğe geçmesiyle ilgili henüz net bir veri bulunmasa da anne adaylarının bu dönemde bazı süreçlere dikkat etmesi gerekir.

Anne adayları gebelik döneminde vücudunda pek çok fizyolojik değişim yaşar. Ayrıca anneye Covid 19 bulaşması durumunda bulantı başta olmak üzere;

  • Kas ve eklem ağrıları
  • Halsizlik
  • Kusma
  • Bulantı
  • Ateş
  • Öksürük
  • Solunumda zorluk gibi belirtilerle karşılaşabilir.

Erken teşhis edilebilen Covid 19 virüsünün gebelik süreciyle ilgili kapsamlı bir çalışma söz konusu olmadığından bu dönemde bağışıklık sisteminin mutlaka güçlendirilmesi gerekir.

Hamile Bayanlar Covid 19’dan Nasıl Korunmalı?

Hamilelikte Covid 19 ile enfekte olan anne adayları için erken doğumun söz konusu olup olmadığı da merak ediliyor. Sadece olasılıklar üzerinden bilgi veren uzmanlar, solunum yollarıyla ilgili enfeksiyonların düşüğe veya erken doğuma neden olabileceğini aktarmaktadır. Yine literatürde bu virüsün anne karnındaki bebeğin genel sağlık durumunu olumsuz etkilediğine dair bir bulgu yoktur. Fakat hastalığın farklı yollarla bebeğe bulaştığıyla ilgili bazı vakaların olduğu unutulmamalıdır.

Anne adaylarının virüsten korunmak için öncelikle maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmesi gerekir. Ellerle göz, burun ve ağız bölgesine dokunulmamalıdır. Hapşırma esnasında tek kullanımlık peçete kullanılmalı ve eller sabunla en az 20 saniye yıkanmalıdır. Bu kurallar aslında tüm bireyler için de geçerlidir. Sosyal mesafe konusunda ise çevredeki insanlarla 2 metreden daha çok yakınlaşmamalıdır. Son olarak hamilelikte Covid 19 olmamak adına kapalı alanlarda bulunmamalı, kişisel eşyalar dezenfekte edilmeli ve kapı zili, para ya da asansör düğmesi gibi yerlere dokunduktan sonra hemen eller yıkanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı