Hamilelik

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte cinsellik süreci her zaman merak edilen konular arasındadır. Gebelik aslında kadınların yaşamını ciddi anlamda etkileyen farklı bir süreç olarak bilinir. Sadece fiziksel değil, psikolojik değişiklikler de yaşanmaktadır. Hamileliğin fark edilmesinden sonra annelik içgüdüsü harekete geçerken ilk gebelikte anne adaylarının cinsel isteklerinde azalma yaşanabilir. Şimdi sizlere gebelikte cinsellik sürecinde yaşananları, yapılması ve bilinmesi gerekenleri aktarıyor olacağız.

Gebelikte Cinsellik

Gebelikte cinsellik sürecinde bazı bilgiler yanlış aktarılır. Özellikle de halk arasında erken dönemli cinsel ilişkilerin bebeklerde ölüm ya da sakatlığa neden olacağı inancı vardır. Bu durum tamamen yanlış olmakla beraber bilimsel dayanağı bulunmamaktadır. Rahim büyümesi elbette cinsel ilişkiyi teknik olarak zorlaştırabilir. Ancak gebelik ilerledikçe cinsel isteğin arttığı unutulmamalıdır.

Anne adaylarında doğumdan 4 hafta öncesine kadar cinsel hayatta kısıtlama yoktur. Son 4 haftaya girildiğinde ise cinsel ilişki önerilmemektedir. Bu süreçte hangi durumlarda cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır sorusu da akla gelir. Daha önceki dönemlerde düşük öyküsü olan bayanların yanı sıra erken doğum yapanlarda ilk 60 günlük süreçte hamilelikte cinsellik kısıtlaması uygun olabilir. Doktor kontrolünden sonra bu süreçle ilgili genel bilgiler de anne adaylarına verilecektir. Gebeliğin farklı bir döneminde vajinal kanama ya da erken doğum tehdidi yaşayan anne adaylarında ise cinsel ilişki yasaktır.

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Etkileniyor?

Gebelikte cinsellik aslında yaşam kalitesi bakımdan önemli bir durum. Sosyal, ruhsal ve bedensel olarak hamilelikten etkilenen kadınların bu dönemde ciddi sorunlar yaşadığı unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalarda hamilelik döneminde olan kadınların yüzde 50’sinde, yaşam boyunca en az bir defa cinsel sorunla karşılaştığı saptanmıştır. Bu durum doğal olarak hamilelikte cinsellik sürecini de etkileyecektir. Üstelik gebelikteki fiziksel ve ruhsal değişimler, cinsel hayatı yeteri kadar etkileyebilir.

Özet olarak gebelikte cinsellik süreci son 4 haftaya kadar devam edebilir. Ancak anne adaylarına partner desteği yeteri kadar sağlanmalıdır. Gebe bayanlar özellikle psikolojik korkulardan dolayı cinsel ilişkiye giremiyorsa eşlerin bu durumu anlayışla karşılaması gerekir. Doktor kontrolünde de cinsellik tavsiyeleri üzerine bilgiler alınabilir ve hamileliğin her açıdan rahat geçmesi sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı