Hamilelik

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı sorusu her anne adayının merak ettiği sorulardandır. Öncelikle bebeğin sağlıklı gelişimi için anne adaylarının dengeli ve yeterli beslenmesi şarttır. Yine bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimini tamamlaması açısından gündelik alınan besinlerin kalori ihtiyacını da karşılaması gerekmektedir. Anne adayının besin gereksinimleri aslında 20. haftadan itibaren artarken bu döneme kadar da dikkat edilmesi gereken bazı süreçler olacaktır.

Gebelikte Kilo Alımı

Anne adayının sağlıklı bir gebelik döneminde 12 kiloya kadar alım gerçekleştireceği bilinmelidir. İlk 3 aylık dönemde 2-3 kilo alınması son derece normal sayılırken ikinci 3 aylık dönemde bu artış 6 kiloya kadar ulaşabilir. Ancak son 3 aylık gebelik döneminde anne adayları 15 kilonun üzerinde bir kilo alımıyla karşılaşabilir. Bazı rahatsızlıkların da oluşabildiği son aylarda yüksek tansiyon ve diyabet riskine dikkat edilmelidir. O halde şimdi hamilelikte beslenme sürecini detaylarıyla ele alalım.

Gebelikte Beslenme Süreci

Anne adaylarının tüketim alışkanlıkları, boyu ve yaşına göre uygun beslenme programları hazırlanmalıdır. Bu program, kilo kontrolünün sağlanması içindir. Gündelik olarak yüzde 30’u yağlardan, yüzde 15’i proteinlerden ve yüzde 60’ı da karbonhidratlardan oluşması gereken beslenme programının kişiye özel olması gerekir. Günlük 200 kaloriye kadar enerji içeren besinler de bu programa dahil olmalıdır.

Gebelik döneminde özellikle A, C ve B12 vitaminiyle beraber folik asit, kalsiyum ve protein alımına özen gösterilmelidir. Tüketilmesi gereken proteinler;

  • Nohut
  • Bakla
  • Kuru fasulye
  • Balık
  • Kırmızı et
  • Tavuk
  • Yoğurt
  • Peynir
  • Tam yağlı süt
  • Bezelye şeklinde sıralanmaktadır.

Folik asit içerikli gıdalar ise yine bakla, bezelye, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve turunçgiller olarak sıralanır. A, C ve B12 vitamini bakımından zengin olan gıdalar anne adayının sağlığını korurken vücudun direncini de artırmaktadır. Yumurta, kayısı, ıspanak ve havuç A vitamini içerir. Meyve ve sebzeler C vitamini, süt ve süt ürünleriyle balık B12 vitamini içermektedir. Bu ürünlerin tamamı sağlıklı beslenme programında olmalıdır ve mutlaka doktor onayıyla beraber tüketilmeye başlanmalıdır. Kalsiyum ise bu dönemde 1200 miligram olarak alınması gerekir. Fındık, badem, susam, süt ve süt ürünleri, ceviz ve sebzeler kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı