Hamilelik

Hamilelikte Bebeğin Zekasını Etkileyen Faktörler

Hamile annelerin sıkça sorduğu sorulardan bazıları “Bebeğimin zekâ seviyesi benim elimde mi, yükseltilebilir mi? Bebeğin zekâsı için hamilelikte nasıl beslenmeli?” minvalinde sorulmaktadır. Bu nedenle birçok hamileyi ilgilendiren bu soruların yanıtlarını bu yazımızda vereceğiz. Hamilelikte bebeğin zekasını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Öncelikle zekâ dediğimiz kavramı biraz açalım. Zekâ genel olarak akıl yürütme, problem çözebilme kabiliyeti, çabuk öğrenme, soyut ve somut arasındaki ilişkiyi kurabilme gibi birçok etmenden oluşur. Zekâ gelişimi birçok faktörden etkilenir. Şimdi bu faktörlerin neler olduğuna değinelim.

Genetik Faktörler

Genetik faktörler rastlantısal olarak anne ve babadan gelen genlerin çocuğa geçmesiyle oluşur. Bu noktada zekayı etkileyen olumsuz etmenlerden biri akraba evliliğidir. Eğer akraba evliliğinde metabolik ve kalıtsal hastalıkların varlığı söz konusu ise bebeğin beyin ve sinir sistemi bundan etkilenebilir.

Hamilelikte Doğru Beslenme

Hamilelikte yetersiz beslenme ile bazı vitaminler yetersiz alınmaktadır. Hamilelikte alınması gereken bu vitaminler beyni besleyen ve zekâ seviyesini etkileyen etmenlerdir. Alınması elzem olan vitaminler: A, D, E, B6, B12, Omega-3, folik asit, çinko, demir, bakır ve iyot olarak söylenebilir. Bu vitaminler eksik alındığında ortaya çıkabilecek durumlar; öğrenme güçlüğü, motor fonksiyonlarını yerine getirirken gecikmeler, düşük zekâ ihtimali ve davranış problemleri olarak sayılabilir.

Hamilelikte Bebeğin Zekasını Etkileyen Faktörler

Çinko: zihinsel gelişimi etkileyen en önemli maddelerden biridir. Deniz ürünleri, et, karaciğer ceviz, yumurta besinlerde çokça bulunur.

Folik Asit: B vitaminleri genel olarak beyin gelişiminde çok etkilidir. Folik asit beyin ve sinir sisteminin gelişiminde büyük rol oynar. Yeşil yapraklı bitkilerden, karaciğerden ve etlerden hamilelik döneminde tüketebilirsiniz.

Alkol ve Sigara Zihni Etkiler

Alkol ve sigara bebeğin beynine giden kanın azalmasına neden olur. Beyin hücreleri doğrudan etkilenir. Dikkat eksikliği, davranış bozukluğu, motor fonksiyonlarında bozukluklar oluşarak bebeğinizin zekasını ciddi oranda etkiler.

Stres

Hamilelikte stresli anne bebeğin beyin gelişimine olumsuz etki etmiş oluyor. Doğum sonrasında çocuklarda dikkat azlığı, kaygı ve depresif bozukluklar ve hiperaktivite gibi durumlar beyin gelişimine olumsuz etkinin sonuçlarıdır. Hamilelerin stres ve kaygı seviyelerini bu nedenle minimumda tutması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı