Hamilelik

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi

Hamilelik süreci kadın vücudunun en çok zorlandığı dönemlerden biridir. Anne adayları hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için yediği yemekten, giydiği kıyafete kadar dikkat etmelidir. 9 aylık süre zarfında yapılan her yanlış seçim ya da hareket hem süreci daha zor hale getirecek hem de annenin ya da bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Kıyafet konusunda ilk 3 ay içerisinde vücutta kilo adına herhangi bir değişiklik olmadığı için çok önem verilmese de ikinci 3 ay da yani 6. Aydan itibaren anne her giydiğine dikkat etmelidir.

Dar kıyafetler bebeğin anne rahminde sıkışmasına neden olacağı için bebeğin kemik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Hamileliğin 6.ayından itibaren karın büyüdüğü ve kilo arttığı için annenin ağırlık merkezi değişmekte ve denge sorunları yaşabilmektedir. İşte tam olarak bu nokta da her anne adayının kendine en uygun ayakkabıyı seçmesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde özellikle de topuklu ayakkabı tercih etmemeli, yürüyüşünüzü kısıtlamayacak ayakkabılar seçmelisiniz.

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Neden Önemlidir?

Hamilelik başlı başına oldukça özel bir süreçtir. Hamilelik sürecine giren annenin vücudu anında bebeğe ve kendine yetebilmek için bir hazırlığa girer ve buna bağlı olarak sürekli değişkenlik gösterir. Bebeğini beslemek zorunda kalan anne normal beslenme düzeninin dışına çıkmak zorunda kalır ve doğal işleyiş nedeniyle kilo alır. Ayrıca hamilelik döneminde vücut oldukça fazla ödem toplar ve bu ödemler ayakların şişmesine neden olur. Bu nedenle dolabınız da bulunan ayakkabılar olmayabilir, hareketlerinizi kısıtlayabilir ve canınızı acıtabilir. Bu durumları yaşamamak için kendinizi en rahat hissettiğiniz ayakkabıyı seçmelisiniz.

Hamilelikte Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hamileyken giydiğiniz ayakkabılarınız kesinlikle ayak numaranızdan biraz büyük olmalıdır. Çünkü yürüdüğünüz ve yorulduğunuz süre zarfında ayaklarınızın ne kadar şişeceğini bilemezsiniz. Sıkan bir ayakkabı canınızı yakacaktır. Ayrıca düztaban olmalı çünkü kilo arttıkça ağırlık merkezi değişir ve denge bozulur. Önemli diğer bir husus ise fermuar ya da bağıcık olmamalı. Karnınızın büyümesi nedeniyle sürekli eğilip kalkmak sizin için zahmetli bir iş olacaktır. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için bez ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı