Hamilelik

Hamilelikte 4D Ultrason Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıp da gelişti. Her alanda büyük kolaylık sağlayan makineler hamilelik sürecinde de birçok imkân sunmaktadır. 4D ultrason imkanı ile birlikte bebeğin bütün hareketlerini hem de bütün gerçekliğiyle görmeniz mümkün. Bu görüntüleri siyah beyaz dışında aynı zamanda da renkli şekilde de görüntülemek mümkündür.

4D ultrason seçeneği özellikle hamileliği riske girmiş ve bebeği tehlikede olan anneler için uygun görülür. Önlem amaçlı yapılan 4D ultrasonlar sayesinde de birçok sorun önceden tespit edilerek, tedavi sürecine girilebilir.

Yapılan tetkikler sonucunda fetal anormallikler tespit edildiği zaman 4D ultrason sistemi uygulanması uzman doktorunuz tarafından istenebilir. Birkaç kere meydana gelen düşükler nedeniyle sorunu tespit etmek için de uygulanır. Anne babaların çocuklarını görmek için talepleri üzerine tercih edilebileceği gibi rahim hastalıklarının tespitinde de kullanılır.

Hamilelikte 4D Ultrason Nedir?

4D Ultrason Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır?

4D ultrason sistemi hamileliğin ilk olarak 13. Haftasında uygulanabilir. 13. Haftada girilen ultrasonda bebeğin gelişimi nedeniyle net sonuçlar alınamayabilir. Tam kesin ve daha net görüntü elde etmek için 20 ya da 26. Hafta da ultrasona girilmesi daha sağlıklı görüntüler elde edilmektedir.

Hamileliğin 32. Haftasında ise bebek pelvise adı verilen bölgeye doğru yerleştiği için normalden daha hareketli olur ve bu nedenle güzel görüntüler elde edilmeyebilir.

4D Ultrason Görüntüleri Kesin midir?

Ultrason görüntülerinin alındığı hafta bu konuda önemli bir etkendir. Bebeğin hareketi, gelişimi ve konumu görüntünün kalitesini etkilediği için uygun zamanı seçmek gerekmektedir. 12 ila 14. Hafta içerisinde yapılan ultrason görüntüleri genellikle bebeğin cinsiyetini belirlemeye yöneliktir. Tam net sonuç her zaman vermese de yüzde olarak bakıldığı zaman cinsiyet kesin sonuçlar vermektedir.

14 ila 15. Haftaya girildiği zaman bebek gelişimini tam olarak tamamlamadığı için net görüntüler elde edilmese de cinsiyet bu dönemde net olarak anlaşılır.16 ila 21. Hafta itibari ile bebek gelişimini büyük oranda tamamladığı için artık alınan sonuçlar yüzde yüz sonuç elde etmeye yardımcı olur. 22 den itibaren ise bebeğin hatları tamamen belli olduğu için artık yüzü tam net görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı