Hamilelik

Hamilelik Ve İş Hayatı

9 ay 10 gün süren heyecan dolu bu günler anne adayları tarafından birçok değişikliği içerisinde barındırır. Anneler hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak birçok değişime uğrarlar. İçinde günden güne büyüyen bir bebeğe alışmak aynı zamanda o bebekten dolayı vücudunuzda meydana gelen değişimlere uyum sağlamak zaman alabilir.

Her gebelikte farklılık gösteren bu adaptasyon süreci çalışan anne adayları için biraz daha zorlayıcı olabilir. Özellikle hamileliğin ilk başlarında anne adayı kendine yorgun ve uykusuz hissedebilir. Tansiyon düşüklükleri de yorgunluk hissine ve uyku isteğine sebep olacaktır. Bu şekilde hissedildiği zaman bol bol dinlenilmeli ve vücut zorlanmamalıdır.

Peki anne adayı çalışıyorsa ne yapmalı? Size bu yazımızda bu konu ile ilgili önerilerde bulunacağız.

Anne adayının kendini çok aç bırakmaması ancak yerken de çok yememesi önerilmektedir. Yani az az sık sık beslenilmelidir. Yaptığınız işe göre uzun süre ayakta durmamalı masabaşında çalışıyorsanız ayaklarınızı yüksekte tutabileceğiniz bir platform kullanmalısınız. Ayrıca belinizi ve boynunuzu destekleyici ürünler kullanmalısınız. Beliniz için sandalyenize yastık boynunuz için ise bilgisayar ekranı yükselticisi kullanabilirsiniz.

Hamilelik Ve İş Hayatı

Anne Adayının Masa Başında Yapabileceği Egzersizler

Çalışan anne adayları masabaşında minimum 9 saat çalışıyorsa sabit aynı pozisyonda kalması özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında anne adayının fiziksel sağlığında problem oluşturabilir. Bu sebeple iş yerinizde, masabaşında yapabileceğiniz minik egzersizlerle bu problemleri en aza indirebilirsiniz.

Öncelikle en az 45 dakikada bir bulunduğunuz yerden kalkarak 2-3 dakika kadar müsait bir alanda yürümelisiniz. Sürekli bilgisayara ya da bir ekrana bakarak çalışıyorsanız baş ve kol uzuvlarınız için temel ısınma hareketlerini her 1 saatte bir yapmanızı öneririz.

Çalışan Hamileler İçin Beslenme Önerileri

40 haftalık bu süreçte anne adayı hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için normal bir dönemden daha farklı beslenmelidir.

Zararlı ve hazır gıdalardan uzak durmalı bol bol sebze ve meyve tüketmelidir. Bu sebeple yemek imkanına göre anne adayının tercihini ev yemeklerinden yapmasını gerekirse öğünlerini yanında taşımasını öneriyoruz.

Az az ancak sık sık beslenip ara öğün yapması gereken anne adayımız meyvesini, yoğurdunu, suyunu ihmal etmemeli ve beslenmesine dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı