Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Psikoloji Yönetimi

Hamilelik, bir kadının hayatı boyunca hem bedensel hem de zihinsel olarak en farklı geçirdiği dönemlerden biridir. Hamile bireyleri hem bedensel hem de psikolojik yönden etkileyen bu süreç, gerisinde kalıcı bir değişiklik bırakmaktadır. Nitekim bu kalıcılık annelik görevi olarak karşılarına çıkmaktadır. Kalıcı bir değişimin yaşandığı bu süreç içerisinde anne adaylarının psikolojik yönden etkilenmesi oldukça doğaldır. Hamileliğin öğrenilmesiyle birlikte bu durum aile ve arkadaş çevresinden gizlenmek istenir. Bu durum genellikle ilk dönemdeki tedirginliklerden kaynaklıdır. Peki, hamilelik sürecinde psikoloji yönetimi nasıl olmalıdır?

Hamilelik Sürecinde Yaşanan Psikolojik Sorunlar Bebeği Etkiler mi?

Çok ileri boyutlarda olduğu takdirde anne karnındaki bebek depresyon halinden olumsuz yönde etkilenmektedir. Fetüs, depresyonu bir risk olarak görmektedir. Stres altında olan anne, kortizol üretmesi sonucu bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bunun sonucunda bebeğin erken ya da küçük doğma gibi riskleri bulunmaktadır. Bu gibi sorunlardan korunma amaçlı hamilelik sürecinde psikolojinizi en üst seviyede tutmak gerekmektedir.

Hamilelik sürecinde psikoloji yönetimi sağlamak için yapabileceğiniz bazı öneriler;

Yeterli Dinlenme

Bedensel olarak yeteri kadar zorluk çeken anne adayı, zihnini stresten korumak adına gün içerisinde kendisine vakit ayırarak yeteri kadar dinlenmelidir. Bu durum, anne adaylarının gün içerisindeki yorgunluklarını alarak stresten korunmalarına yardımcı olacaktır.

Hamilelik Sürecinde Psikoloji Yönetimi

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme, psikolojik sürecini yönetme konusunda etki eden diğer bir unsurdur. Nitekim birçok besin, psikoloji ve sağlıkla bağlantı içerisindedir. Vücudun sağlığı ne kadar üst seviyede tutulursa dayanıklılık da o kadar artmaktadır. Bu noktada hamilelik süreci içerisinde; işlenmiş karbonhidrat, yapay katkı maddesi, kafein, şeker gibi besinlerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik sürecinde doktor kontrolü olmadan zararlı diyetlere kesinlikle başvurmamanız gerekmektedir.

Omega-3

Balık yağı içerisine bulunan Omega-3 birçok rahatsızlığın tedavisinde bir çözüm olarak sunulmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Omega-3’ün depresyona neden olan belirtileri azaltabileceği söylenmektedir. Bu noktada doktor kontrolü altında ve önerisi doğrultusunda içerisinde cıva bulunmayan bir balık yağı kullanılabilir. Bu noktada sağlığınıza katkıda bulunurken depresyon sürecinden uzak kalmanıza da yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı