Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Karşılaşılan Zorluklar

Hamilelik süreci, anne adayı ve bebekler için oldukça önem arz etmektedir. Nitekim bu dönemde anne ve bebek özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu bakım beslenmeden uyku düzenine kadar etki edebilir. Önemli değişimlerin yaşandığı bu dönemler, beraberinde birtakım sorunları getirebilmektedir. Karşılaşılan bu sorunlar, hamileliğin belirli evrelerinde anne adaylarını oldukça zorlayabilmektedir. Bu sorunlar fiziksel olarak yaşanabilirken psikolojik olarak da yaşanabilmektedir. Peki, hamilelik sürecinde karşılaşılan zorluklar nelerdir? Bu sorunlara karşı nasıl önemler alınmalıdır? Hamile bireylerin bu süreç içerisinde en sık karşılaştığı problemlerden bazıları; bulantı, kusma, sık idrara çıkma, vücudun belirli bölgelerinde ağrılar, varis, ödem, kabızlık ve duygusallıktır. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında bunlara uyku problemleri de eşlik edebilmektedir.

Sık İdrara Çıkma İsteği

Hamile bireyler, gebeliğin bazı dönemlerinde sık bir şekilde tuvalete gitme ihtiyacı duymaktadır. Bunun sebebi; büyüyen rahmin mesaneye baskı uygulaması ve vücut sıvısında artış meydana gelmesidir. Sık idrara çıkma durumu genellikle hamileliğin ilk üç ayında ve son üç ayında görülmektedir. Fakat bu duruma karşılık olarak sıvı tüketiminde azaltmaya gidilmesi oldukça yanlıştır. Bireyler, günlük sıvı ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılamalıdır.

Kasık Ağrıları

Kasık ağrıları genel olarak hamileliğin 5. Haftalarında görülmektedir. Bu durum oldukça normaldir. Fakat vajinada kanamayla birlikte şiddetli bir ağrı gelişmesi durumunda mutlaka kontrole gidilmesi gerekmektedir.

Hamilelik Sürecinde Karşılaşılan Zorluklar

Bulantı ve Kusma

Hamilelik sürecinde karşılaşılan zorluklar denildiğinde akla gelen zorluklardan biri de bulantı ve kusmalardır. Bulantı ve kusmalar genellikle gebeliğin ilk 3 ayında görülmektedir. Hormonların etkisiyle ortaya çıkmakta olan bu durum karşısında yağsız, baharatsız ve ağır olmayan yiyeceklerin tüketilmesi bu sorunun önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır. Nitekim bulantı problemleri hamileliğin 3.ayından sonra azalarak kaybolmaktadır. Bu süreç içerisinde yağsız beslenmenin yanında porsiyonlarınızı azaltabilirsiniz. Günlük yiyeceğiniz besinleri belirli porsiyonlara ayırarak belirli aralıklarla tüketmek de bu duruma yardımcı olabilir.

Aşırı Terleme

Aşırı terleme, hamileliğin herhangi bir döneminde görülebilmektedir. Hamilelik sürecinde anne karnındaki bebekler beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple hamile bireyler normalde olduğundan daha çok vücut sıvısı üreterek terleme sorunu ile karşı karşıya kalırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı