Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Egzersiz Yapmanın Faydaları

Hamilelik sürecinde egzersiz yapmanın faydaları nelerdir? Birçok ebeveyn, bebeğine zarar geleceği düşüncesiyle hamilelik sürecinde spordan uzak durmaktadır. Spor yapmamalarıyla beraber bir de gün içerisinde yaptığı yürüme gibi egzersizleri de kısıtlamaktadır. Ancak, hamilelik sürecinde egzersiz yapmanın bebeğe ya da işleyen sürece herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Zararının bulunmamasının ilk şartı ise bu egzersizlerin bilinçli ve dikkatli bir şekilde yapılmasıdır. Bu süreç içerisinde hamileliğinizin hangi ayında olduğunuza bağlı olarak size uygun hareketler sunulmaktadır. Çünkü her egzersiz hareketi her aya uyum sağlamamaktadır. Bu noktada bilgi sahibi olmadan bir egzersiz yapmanız önerilmemektedir. Hamilelik sürecinde egzersiz yapmanın faydaları şu şekildedir;

Ödem Attırır

Hamilelik süreci ilerledikçe vücudun belirli bölgelerinde ödem görülmeye başlanmaktadır. Bu noktada önerilen egzersizleri yapmanız sizi bu ödemlerden kurtaracaktır. Bu dönemde yapacağınız egzersizlerle hareket kabiliyetinizi arttırabilirsiniz.

Hareket Kabiliyeti Artar

Hamilelik süreci boyunca vücut kilo almaya ve anne karnındaki bebek büyümeye devam etmektedir. Bu süreçte yapılan egzersizlerle kısıtlanan hareket kabiliyeti bir nebze olsun yerine getirilebilir.

Hamilelik Sürecinde Egzersiz Yapmanın Faydaları

Normal Doğumu Destekler

Hamilelik sürecinde çeşitli egzersizlerin yapılmasını karın kaslarını güçlendirerek normal doğumun daha kolay geçmesini desteklemektedir. Bu süreç içerisinde düzenli bir şekilde yapılan pilates, yoga gibi egzersizler, salgılattığı relaksin adı verilen hormon sayesinde normal doğum olma oranını arttırmaktadır.

Zihninizi Dinç Tutar

Hamile kadınlar günlük yaşamlarında karşılaştığı birçok sorun karşısında oldukça duygusal davranırlar. Bazen sebebini bilmediği bir şekilde dahi ağlama ihtiyacı duyarlar. Bu durumlarda egzersiz yapmak ya da belirli şeylerle meşgul olmak zihinlerini daha dinç tutacak ve motivasyon sahibi olacaklardır.

Kabızlığı Giderir

Hamile kadınlar, gebeliğinin belirli dönemlerinde kabızlık gibi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu süreç içerisinde tükettiği besinlere dikkat etmek etkili olacaktır. Fakat bunun yanı sıra kabızlığa iyi gelen diğer bir şey de egzersiz yapmaktır. Hamile bireyler yapacağı hafif egzersizlerle kabızlık gibi problemlerin önüne geçebilirler.

Daha Rahat Uyku

Hareket kabiliyetinin düşmesi ve beraberinde gelen sıkıntılar ile, hamile bireyler geceleri uyumakta zorlanabilirler. Düzenli egzersiz ile bu durumun önüne geçilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı