Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Stres Yapar Mı?

Hamilelik duygusu hem çok güzel bir duygudur hem de bazı stres faktörlerini de beraberinde getiren bir durumdur. Ailenin halihazırdaki yaşantısı, eşiyle olan ilişkisi, akran çevresi, ekonomik koşullar gibi durumlar anneyi bu dönemde daha çok etkilemektedir. Çünkü hem bir can daha taşımakta hem de hormonlarının etkisiyle daha duygusal bir kimliğe bürünmektedir. Hamilelik güzel olduğu kadar stresli olabiliyor. Gebeliğin başından sonuna kadar anne psikolojisi çok önemlidir. Bu zamanda yaşadığı hassaslıklar sebebiyle, yalnız bırakılmışlık, kendini suçlama, değersizlik, geri çekilme gibi durumlar annenin stresini arttıran faktörlerdir. Bu durumda hamile olan annelere karşı yapılacak sevgi ve saygı çok önemlidir. Bebeğiniz de bu durumdan nasıl etkileniyor şimdi ona bakalım.

Hamilelikte Yaşanan Stres Bebeği Nasıl Etkiler?

Hamilelikte yaşanan stresin bebek üzerindeki etkilerine dair uzmanlar tarafından birçok çalışma yürütülmektedir. Hamile annelerin stresli olmalarıyla, anne karnındaki çocuğun bundan etkilendiği çalışmalarla ispatlanmıştır. Stresin anneden bebeğe geçtiğini ortaya koyan bu çalışmalarda, fiziksel, duygusal ve davranışsal bazı etkiler gözlemlenmiştir. Bunun yanında bebeğin nörogelişimsel alanda da olumsuz etkilendiğini kabul etmişlerdir. Birçok araştırmada erken gebeliğin en önemli sebebi hamilelikteki stres olarak gözlenmiştir. Erken gebeliğin yanında bebeğin düşük kiloda doğmasına da sebep olabiliyor. Yine yapılan çalışmalarda Hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince devam eden bir stres ve kaygı durumu, bebeklerde DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu noktada uzmanlara göre bebeğin 12-22. haftaları oldukça önemlidir. Riskler bu haftalarda daha çok artış göstermiştir.

Hamileyken Stresi Azaltmanın Yolları

Hamilelik stresini azaltmak için birkaç önemli noktadan söz edeceğim.

  • İş yaşantısı olan hamile adaylar, kendi düzenlerini yeniden kurmalıdır. Daha rahat bir çalışma ortamı yaratmak için çabalamalıdır.
  • Düzenli ve sağlıklı beslenme hem sizin hem bebeğiniz için çok önemlidir.
  • Egzersiz yapın. Yürüyüş yapın.
  • Sakin bir ortam yaratın ve nefes egzersizi yapın.
  • İyi uyuyun. Rahat uyku için uyumadan önce egzersiz yapabilirsiniz.
  • Alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddeler kullanmayın. Hem bebeğinizin gelişimine çok büyük zarar verir hem de stresinizin daha da artmasına sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı