Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Sırasında Yeterli Su Tüketimi Neden Önemli?

Aileye yeni katılacak olan bebeğin gelişini simgeleyen hamilelik, aynı zamanda oldukça dikkat isteyen de bir süreçtir. Çünkü hamile olan kişi aynı zamanda rahminde bir canlı daha taşımakta ve bu canlının sağlıklı olması için de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak; hamile olan kişinin alkol, kafein ve sigara tüketmemesi, ağır şeyleri kaldırmaya çalışmaması ve sağlıklı beslenmesi gösterilebilir. Tüm bunlara ek olarak; aslında günlük hayatımızda da her bireyin sağlığı için çok önemli olan ama özellikle hamilelik döneminde olan kişilerin ekstra dikkat etmesi gereken bir husus daha vardır. O da şudur: Hamilelik sırasında yeterli su tüketimi.

Hamilelikte Su Tüketiminin Önemi

Hamilelik esnasında bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon kesesi, içerisi su ile dolu olan bir kesedir. Bebeğin rahat hareket edebilmesini ve beslenmesini sağlayan bu kesenin içerisinde bulunan su, belirli aralıklarla annenin kanındaki su ile yer değiştirir. Bu yer değiştirme esnasında eğer annenin kanında yeterli miktarda su bulunmazsa, bu bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon kesesindeki suyun azalmasına neden olur. Bu durum ise özellikle bebeğin hareketinin kısıtlanmasına ve akciğer gelişiminin olumsuz etkilenmesine sebep olur. Ayrıca annenin aldığı besin ve de vitaminler bebeğe bu şekilde iletildiği için bebeğin yetersiz beslenmesine de sebebiyet vermesi olasıdır. Bu sayılan nedenlerden dolayı; anneler diğer her şeye ne kadar dikkat ederlerse etsinler, su tüketimine gereken özen gösterilmezse bebekte bazı sorunların meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Hamilelik Sırasında Yeterli Su Tüketimi Neden Önemli?

Hamilelikte Su Tüketiminin Faydaları

  • Hamilelik sürecinde yeterli su tüketimi, vücutta meydana gelen ödemin azalarak daha kolay bir hamilelik dönemi geçirilmesini sağlar.
  • Az su tüketiminde; her insanda meydana gelebilecek böbrek taşı gibi hastalıkların hamilelik döneminde meydana gelmesinden bebek de etkilenir. Yeterli sıvı tüketimi ile bunun önüne geçilebilir.
  • Ayrıca hamilelik döneminde yeterli su tüketilirse, rahim kaslarındaki kasılmalar da azalacak bu sebeple de erken doğum ihtimali de buna bağlı olarak azalacaktır.

Bu sayılan sebeplerden dolayı anne adaylarının günde 8-10 bardak su tüketmeye özen göstermesi son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı