Hamilelik

Hamilelik Döneminde En Çok Merak Edilenler

Anneler hamilelik döneminde birçok farklı etkenle karşılaşırlar. Bu etkenler de hamilelerin aklında bazı soru işaretlerine neden olur. Bu yazımızda hamilelik döneminde en çok merak edilen konular hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. Hamilelik dönemi için annelerin en sık sorduğu sorulara birlikte yanıt arayalım.

Hamilelik döneminde ilaç kullanabilir miyim?

Hamilelik döneminde ilaç kullanmak riskli faktörleri beraberinde getirir. Özellikle bu dönemde doktorun kontrolünde olmayan hiçbir ilacı kullanmamalısınız. İlaçlarda bulunan kimyasallar çocuğunuza zarar verebilir. Bunun için hamilelikte ilaçların farklı gruplarını olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu grupları şöyle sınıflandırabiliriz: A, B, C, D ve X. Bu risk grubundaki ilaçlardan olan A grubu ilaçların gebeliğe zararı yoktur. Bu nedenle hamilelik döneminde rahatlıkla kullanılabilir. B grubu ilaçlar da genellikle bir risk barındırmaz ve hamilelik döneminde kullanılabilen ilaçlardandır. C grubu ilaçların faydaları ve zararları düşünüldüğünde eğer faydası daha fazla ise zorunlu durumlarda kullanılabilir. D grubu ilaçların daha sınırlı ve özel durumlarda kullanılan ilaç grubundandır. X grubu ilaçlar hamilelik döneminde kesinlikle kullanılabilecek ilaçlar değildir.

Yukarıda saydığımız gruplardan hangisi olursa olsun, doktor kontrolü olmadan alınmaması gerekiyor. Her alacağınız ilaçta doktorunuza danışmalısınız. Vitaminler konusunda da esnek olunmamalıdır. Yine doktor tavsiyesi şarttır. Bunun nedeni her hamilenin taşıdığı risk faktörlerinin farklı olmasından kaynaklanıyor. Doktorunuz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra gerekli gördüğü ilaçları verecektir.

Hamilelik Döneminde En Çok Merak Edilenler

Bebeğimin İlk Hareketlerini Ne Zaman Hissedebilirim?

Anne adaylarının merakla beklediği bebeğin anne karnında hareketlenme süreci 16-20. Haftalarda görmek mümkündür. Eğer bebeğinizin hareketleri 22. Hafta olduysa ve görülmediyse bunun için doktorunuzun ultrasonla bebeğinizi kontrol etmesini isteyin. Doktorunuz gerekli değerlendirmeleri yapacaktır.

Doğru Uyku Pozisyonum Nasıl Olmalı?

Doğru pozisyonda uyku ilk 6 ayda önemli değildir. Ancak ilerleyen süreçlerde rahim damarlarında oluşacak basınçtan kaynaklı annelerin uyurken sağa ya da sola doğru yatması tavsiye edilir.

Mide Bulantılarım Ne Zaman Geçer?

Hamileliğin ilk ayları %80 civarında mide bulantısıyla geçiyor. Eğer hamileler duruma adapte olduysa 3. Ayda sonlanır. Araştırmalar hamilelerin %10’luk kısmında mide bulantılarının gebelik sonuna kadar gidebildiğini göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı