Hafta-Hafta Hamilelik

Hamileliğin İlk 4 Ayında Yaşanan Değişimler

Hamileliğin ilk 4 ayında yaşanan değişimler nasıldır? Hamile bireyler, geçirdiği süreç içerisinde fiziksel ve psikolojik yönden birçok değişikliğe uğramaktadır. Yaşanan bu değişimler oldukça doğal olsa da bu süreç içerisinde psikolojik bir değişime uğramadan ilerlemek pek de kolay değildir. Nitekim hamilelik süresi boyunca her dönem farklı durumlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Hamile bireyler, bu süreç içerisinde karşılaşabileceği durumları öğrenerek daha bilinçli şekilde hareket edebilirler. İşte, hamileliğin ilk 4 ayında yaşanan değişimler;

Hamilelikte 1. Ay

Hamilelikte 1.ay genellikle farkına varılmayan ya da geç farkına varılan bir süreç olarak geçmektedir. Bireyler hamile olduklarını daha çok mide bulantıları, regl gecikmesi gibi durumlarla fark ederler. Bunlara bir de göğüs büyümesi gibi değişiklikler de eklenmektedir. Bu durumlar kadınlarda test yaptırma ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Yapılan gebelik testi ile de hamilelik sürecine başlanıp başlanmadığı net bir şekilde görülebilmektedir.

Hamilelikte 2. Ay

Hamileliğin ikinci ayı, birçok fiziksel ve psikolojik değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Her kişide değişiklik göstermekle birlikte, sabah bulantıları bu dönemde oldukça artış gösterecektir. Bu dönemde bazı besinleri tüketmede zorluk çekilebilir. Yine; ödem, kabızlık, yorgunluk, gaz, baş dönmesi gibi sorunlarla da karşılaşılabilir. Bu semptomlar gebelik sürecinde oldukça normal karşılanmaktadır.

Hamileliğin İlk 4 Ayında Yaşanan Değişimler

Hamilelikte 3. Ay

Hamileliğin üçüncü ayının sonunda bebek yaklaşık olarak 8cm’lik bir boyuta ulaşmaktadır. Bu da bir mandalina büyüklüğüne denk gelmektedir. Ağırlık ise yaklaşık olarak 25 gramdır. Bu rakamlar bebekten bebeğe küçük değişimler gösterebilmektedir. Bebeğin embriyo aşamasından çıkıp fetüs evresinin başladığı bu dönemde anne karnında daha çok hareketlenmeye başlayacaktır. Annede ise gece uyku bölünmesi, meme bölgesinde hassasiyet ve sızı, bel bölgesinde kalınlaşma, baş ağrıları, ciltte kuruluk gibi durumlarda kendini göstermektedir.

Hamilelikte 4. Ay

Hamileliğin 4.ayında rahatsız edici semptomlar biraz olsun azalış göstermektedir. Bu dönemde daha çok cilt renginde koyulaşma görülmektedir. Bu koyulaşma hamilelik sürecinden sonra azalacaktır. Hamileliğin dördüncü ayı olan bu dönemde anne karnındaki bebek hareketleri ilk defa hissedilebilmektedir. Fakat her bireyde su süreç farklılık göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı