Hamilelik

Hamile Kalmak İçin En Uygun Dönem

Çocuk sahibi olmak isteyen adayların bunu en uygun dönemlerde yapması önemlidir. Öncelikle hamile olacak anne adayının hamilelik öncesi kendisini hazırlaması ve eşin de bu duruma uyum sağlaması, destek olması dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Hamilelik dönemi önemli olduğu kadar hamilelik öncesi dönemde önemlidir. Eğer hamile kalmaya karar verdiyseniz, adet dönemlerinizin düzenini iyi bilmelisiniz. Bunun için en uygun dönem ilk adetten itibaren 11 ile 17. günler arasıdır. Yumurtlama düzeyi bu dönemde daha aktiftir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek hamile olma riskini arttırır.

Hamileliğe Hazırlanmaya Ne Zaman Başlanmalı

Hamileliğe hazırlanmak isteyen anne adayları kullandıkları doğum kontrol hapları varsa 3 ay öncesinden bırakmalıdır. Hapların etkisinden dolayı 3 aylık bir süreyi bekleyerek hamile kalmak daha sağlıklı olacaktır. Eğer hap kullanmıyorsanız, adet dönemlerinize göre cinsel ilişki yaşayarak hamile kalabilirsiniz ancak bunu yapmadan önce anne ve baba adaylarının, bebek sahibi olmak konusunda fiziksel ve ruhsal olarak hazır hissedip hissetmedikleri çok önemlidir. Hamilelik öncesi, hamilelik sırası ve doğum sonrası durumlarına iyi hakim olmalıdırlar. Bunların yanı sıra adet dönemi döngüsü iyi takip edilmelidir. Regl döngünüz ne kadar düzenli ise hamile kalma olasılığınız da o kadar yüksek olur.

Planlı Gebelik mi Sürpriz Gebelik mi

Gebe kalma durumu iki şekilde oluşur. Çiftler bunu planlı ve sürpriz olarak yaşarlar. Sürpriz gebelik hiç beklenmedik bir anda gerçekleşen çiftlerin aldığı kararlar dışında meydana gelen sürpriz bir durumdur. Bu durumda anne ve baba adayı kendilerini çok mutlu bulabilirler veya çok hazırlıksız yakalayabilirler. Eğer çok istenilen bir durumsa hazırlıkları yapabilmek için gerekli motivasyonu sağlayabilirler ve kendilerini hemen hazırlayabilirler. Ancak sürpriz gebelik istenmeyen bir durumsa o zaman anne ve baba adayı, maddi/manevi birtakım zorluklarla karşılaşabilirler. Bu tür durumlarda sürprizlerle karşılaşmamak için doğum kontrolü için gerekenler yapılmalıdır. Ancak uzmanların tavsiyesi gebeliğin planlı bir şekilde yapılmasıdır. Çiftlerin kendilerini önceden olası durumlara karşı hazırlaması ve gelecek bebeği en sağlıklı şekilde karşılayabilmeleri için çok önemli bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı