Hafta-Hafta Hamilelik

Gebelikte Uyku Düzeni

Uyku, yaşam kalitesini ve sağlığı etkiyen en temel etkenlerden biri olup fizyolojik, psikolojik ve sosyal etkileri bulunan bir kavramdır. İhtiyaç duyulan uyku; yaş, cinsiyet ve bireysel özelliklere göre farklılık göstererek kişiden kişiye değişir. Gebelik süresince meydana gelen hormonal ve fiziksel değişimler ile birlikte uyku ve uyku kalitesinde değişikler meydana gelmektedir. Gebelikte özellikle uyku kalitesindeki değişim nedenleri olarak karşımıza sırt ağrısı, hormonal değişimler, fetüsün büyümesi, annenin sık idrara çıkması ve bacak krampları ile huzursuz bacak sendromu, horlama gibi şikayetler göze çarpmaktadır. Anne karnında büyüyen fetüsün, sırt ağrısı, bacak krampları ya da östrojen seviyesindeki değişimle birlikte hormonal farklılıklar yaşanmaktadır. Bu yaşanan değişimler sonucunda annenin uyku düzeni ve kalitesinde değişiklikler meydana gelmesiyle anne ve bebeğin sağlığını etkileyecek sonuçlar yaratabilmektedir.

Annenin sağlıklı bir gebelik geçirmesi için uyku sorunlarının en aza indirilmesi ve uyku kalitesini artırarak belirli bir uyku düzeni oluşturması anne bebek sağlığı için ön planda tutulması gereken unsurlardır. Gebelerin uyku kalitesindeki farklılıklara baktığımızda bu durumu yaş, obezite, doktor kontrolünde bulunması ve annenin bir hastalık geçmişinin olması gibi faktörler etkilemektedir. Uyku problemi yaşayan hamileler için özellikle annelerin bilinçlendirilmesi ve kontrollere düzenli gitmeleri gerektiği bunun yanında uyku bozukluğunu en aza indirmek amacıyla hamile yastığı gibi önerilerde bulunulur.

Gebelikte Uyku Düzeni

Gebeliğin 10. haftasından sonra annenin uykusunda bazı değişikler meydana gelmektedir. Bu dönemde REM uykusunun azalması ile NREM uykusu artış göstermektedir. Buna bağlı olarak anne sabah uyandığında uykusuz ve halsiz hissedebilmektedir. Gebeliğin ikinci trimesterinde gece uykuları düzeldiği görülmektedir. Ancak bu dönemde anne adaylarında daha önce görülmeyen horlama meydana gelebilir bu durum ise apne sendromunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Üçüncü trimesterde ise fetüsün gelişimi ile birlikte annenin sık idrara çıkması, sırt ağrısı, nefes darlığı ve bacak kramplarında artış meydana gelmektedir. Bu nedenlerle anne sık sık uyku bölünmesiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Annenin uyku süresinde kısalmaklar meydana gelebilir, uykusunun daha sık bölünmesi ile birlikte gündüz uykularında artış görülebilmektedir. Gebelikte oluşan bu farklılıklar annenin uyku sorunları yaşamasına ve uyku kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle anne adayları gün içinde kısa süreli uyku uyuma ihtiyacı duymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı