Hafta-Hafta Hamilelik

Gebelikte Beslenme Önerileri

Gebelik sürecinde sık sık olmak koşuluyla azar azar beslenilmesi doğru kabul edilmektedir. Bu dönemde alınan besinler oldukça önemlidir. Protein, demir, B vitamini, çinko bakımından zengin olan et ve et ürünleri ile kuru baklagilleri ihmal etmeden tüketmek anne ve bebek sağlığı için önemli olan süreçleri sağlıkla geçilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Kemik ve dişlerin yapısını oluşturan unsur olan kalsiyumun bu süreçte alınması oldukça önemlidir. Bu nedenle kalsiyum kaynakları olan süt ve süt ürünleri ile yoğurt peynir, kefir gibi gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Temel enerji kaynaklarımızdan olan ve her öğünde az miktarda tüketilmesi gereken ekmek ve tahıllı gıdalarda ise tam buğday ekmeği, tahıllı ekmek gibi seçimler yapmak doğru olacaktır. A ve C vitaminini sebze ve meyvelerden karşılamaktayız, bu nedenle bu besinlere hayatımızda yer vermek hamilelik sürecinde önemlidir. Diğer bir enerji kaynağı ise demir ve kalsiyum açısından zengin olan kuru meyveler ve kuru yemişlerdir. Doğru beslenmeyi tamamlayıcı unsur ise günlük içtiğimiz su miktarıdır, 10 – 15 bardak su tüketimi ile doğru beslenmenin en önemli noktası tamamlanmış olacaktır.

Gebelikte Beslenme Önerileri

Hamilelikteki beslenme alışkanlığı, fiziksel aktiviteler ve annenin yaşam tarzı, anne ve çocuk sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Beslenmenin yanında anne adayı fiziksel olarak aktif olmalı ve gerekli egzersizleri doktor tavsiyesi ile yapmalıdır. Hamilelik sürecinde anne adayının bazı besinleri tüketmede dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı tüketimi doğru olmayan besinleri ise şöyle sırlayabiliriz. Yağlı balıkları haftada iki defadan fazla tüketmemeye özen göstermelidir. Ton balığı kullanımında haftada 4 konserveyi geçmeyecek şekilde beslenmesine dahil etmelidir. Bunun yanı sıra kahve, çay ve kola gibi içeceklerin kafein miktarlarının yüksek olmasından dolayı, kafein miktarının 200 mg üzerinde alınmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Gebelik sürecinde annenin beslenmesi ve yaşam şekli kendi sağlığı için olduğu kadar, aynı zamanda bebeğin sağlıklı gelişimi için önem taşımaktadır. Gebelikte doğru beslenmeyle birlikte hem annenin fizyolojik ihtiyaçları giderilmiş olacak hem de fetüsün sağlıklı gelişimini destekleyici enerji besinlerden sağlanmış olacaktır. Böylece annenin doğru beslenmesiyle aldığı enerji fetüsün sağlıklı gelişimi için en önemli süreci başarıyla desteklemiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı