Gebelik Testi

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi hamile olup olmadığını anlamak isteyen anne adaylarının yapacağı bir testtir. Hamile olduğundan şüphelenen, birtakım belirtileri taşıyan annelerin başvurduğu bir basit bir testtir. Anne adayı olup olmadıklarını anlamanın en çok kullanılan yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik testini ister hastane ortamında ister ev ortamında yapılabilirsiniz. Hem kan yoluyla hem de idrar yoluyla yapılabilir. Hamilelik müjdesini alabilmeniz için bakılması gereken hormon HCG’dir. Bu hormonun karşılığı hamileliktir. Bu idrar yoluyla evde de kolaylıkla yapılabilecek test için aranan değerdir. Bir diğer yol ise kan yoluyla yapılan testtir. Bu testte ise HCG hormonunun değeri önemlidir. Pozitif çıkması halinde hamile olunduğunun müjdesi verilmektedir. Birkaç belirti gösteren anne adayları bu testleri tercih etmektedir. Bu testler anne adayları için zorlayıcı olmamaktadır. Yapımı oldukça basittir.

Gebelik Testi Test Sonuçları

Hamile olduğunuz konusunda tereddüt ettiniz ve birkaç belirtiyi de gösterdiğinizi düşünüyorsunuz. Bu durumda yapılacak 2 tür test vardır. Birincisi idrar yoluyla yapılan, evde yaptığınız gebelik testidir. Bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için oldukça sevindirici olan bu gebelik testini eczanelerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Aldığınız testi eve gelip idrar yoluyla kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Gebelik testi test sonucu için 2 tane çizgi bulunmaktadır. İdrar yoluyla denediniz ve çift çizgi gördüyseniz “Gebelik var” anlamındadır. Yani test sonucunuz pozitif demektir. Eğer testinizde tek çizgi görüyorsanız, bu testinizin negatif olduğunu gösterir ve “Gebelik durumu yok” anlamına gelir. Bu test doğru uygulandığı takdirde %90 oranla sonucunuz doğrudur. Hastane koşullarında bakılan testlerde ise kan verilir. Bu kan testinin sonucunda HCG hormonuna bakılır ve yine pozitif ise “gebelik var”, negatif ise “gebelik durumu yok” anlamına gelir.

Gebelik Testi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Gebelik testi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken başlıca etken adet gününüzün üzerinden 7-10 gün geçmiş olmasıdır.
  • Uzmanlara göre gebelik testi için özellikle sabah idrarı tercih edilmelidir.
  • Testi pozitif çıkan anne adaylarının yapacağı ilk iş doktoruna gitmektir. Test sonucunun kesinliğini doktordan öğrenmelidir. Doktor fetal kalp atımlarını duyduktan sonra gebelik kesinlik kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı