Hamilelik Belirtileri

Erken Gebelik ve Belirtileri

Erken gebelik ve belirtileri

Erken gebelik belirtilerini biliyor muydunuz?

En yaygın erken gebelik belirtilerinden başlayalım.

1- Adet gecikmesi: Düzenli bir adet döngünüz varsa ve gebelikten şüphelendiğiz sıralar geciktiyse bu büyük bir belirti olabilir. Bununla beraber düzensiz bir regl döngünüz varsa bu belirti önemsiz olabilir.

2- Duyarlı ve şişkin göğüsler: Hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas ve şişkin hale getirebilir, Vücudunuz uyum sağladıktan sonra rahatsızlık birkaç hafta içerisinde kalkacaktır.

3- Kusma ve bulantı: Bir anda başlayan mide bulantıları genellikle gebeliğin olmazsa olmazıdır. Erken gebelikte bazı kadınlar bulantıyı hisseder fakat bazıları hiç yaşamaz. Bu durumda hamilelik hormonları rol oynar.

4- Fazlalaşan idrarlar: Hamilelik sırasında vücudunuzdaki kan miktarı artar dolayısıyla böbrekler ekstra sıvıyı süzmesi gerekir ve fazla fazla idrar yaparsınız.

5- Yorgunluk: Erken gebelik belirtileri arasında yer alan bu madde en üst sırada yer alır. Erken hamilelik sırasında, progesteron hormonu seviyeleri yükselebilir – bu durum sizi uykulu hissettirebilir.

6- Kramp: Erken gebelikte sancılı bir kramp ağrısı olabilir, bu rahatsızlık adet döneminizin yakın olmasınıda gösterebilir.

Gerçekten gebe misiniz?

Bu belirtilerin birçoğu sadece hamileliğe özgün değildir. Bazıları hastalık bazıları ise adet döneminizin başlangıcına işaret edebilir. Aynı zamanda, bu semptomları yaşamadan hamile olabilirsiniz. 

Yukarıdaki belirtilerin birkaçına veya hepsine sahip iseniz, evde hamilelik testi veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Gebeliğiniz ne kadar erken farkına varılırsa, doğum öncesi bakımınıza o kadar erken başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı