Erken GebelikHamilelik Belirtileri

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik belirtileri her kadının merak ettiği durumlardandır. Öncelikle hangi değişikliklerin gebeliği gösterdiği bilinmelidir. Hamilelik nasıl anlaşılır sorusunun toplumdaki yanıtı, bacakların ağrıması veya sivilcelerin çıkmaya başlaması gibi durumlar olarak paylaşılsa da idrar testi, regl takvimi ve kan testiyle beraber gebe olup olmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Gebelikte İdrar Testi

Hızlı sonuç almak için eczanelerden gebelik testi alabilirsiniz. Kit halinde satılan bu testlerin son kullanma tarihine bakmanız önemlidir. Ayrıca paketin nemle ya da havayla temas etmemesi gerekiyor. Testin en iyi sonucu ise sabah uyanır uyanmaz ilk idrara çıkarken alacağınız numuneden sonra belli olur.

Regl Takvimi

Gebelik şüphesiyle test yaptırmanın yanı sıra regl döngüsünü kontrol edebilirsiniz. Eğer birkaç günlük adet gecikmesi yaşanmışsa gebelik söz konusu olabilir. Ayrıca bir sağlık kurumuna giderek kan testi yaptırmanız yeterlidir.

Erken Gebelik Belirtileri

Erken gebelik belirtileri için şu maddeler sıralanabilir;

  • Sık sık idrara çıkma
  • Sürekli uyuma isteği
  • Lekelenme şeklinde gelen kanama
  • Göğüs uçlarında sertleşme
  • Bulantı
  • Halsizlik
  • Şişkinlik
  • Akışkan ve yoğun vajinal akıntı
  • Kasıklarda dolgunluk
  • Karın ve kasık ağrılarının yaşanması

Erken Gebelikte Kanamalar

Gebelik belirtileri arasında olan kanamaların erken gebelikte hafif lekelenme şeklinde olduğu bilinir. Bu durum ayrıca hamileliğin başlangıç habercisi olarak kabul edilir. Regl kanamalarından farklı olarak yaşanan akıntılar nedeniyle doktor kontrolü şarttır.

Baş Dönmesi, Yorgunluk ve Sürekli Uyuma İsteği

Erken gebelik belirtileri arasında sürekli uyuma isteği ve yorgunluk ile baş dönmesi de yaşanabilir. Çünkü bu süreçte vücuttaki progesteron hormonu artmaya başlamıştır. Özellikle de ilk 3 aylık dönemde metabolik değişimlerden dolayı baş dönmesi de yaşanabilir.

Erken Gebelikte Sindirim Sorunları ve Cilt Problemleri

Erken gebelikte bazı sindirim sorunları ile cilt problemleri de görülebilir. Oluşma sıklığı az da olsa progesteron hormonunun artışı nedeniyle yiyecekler yemek borusundan çok yavaş bir şekilde ilerler. Bu durum midenin boşalmasını geciktirebilir. Bazen de vücutta kahverengi lekeler oluşur. Göbek, karın, kasık ve göğüs uçlarında oluşabilecek lekeler, gebelik lekeleri olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı