Hamilelik Belirtileri

Emzirirken Göğüs Çatlaklarının Nasıl Önüne Geçebilirsiniz?

40 haftalık heyecanlı bekleyişten sonra anne adayı bebeği ile kavuşur. Hamilelikti, hazırlıktı, doğumdu derken sıra dünyada ki en kıymetli şeyinizi evladınızı beslemeye gelir. Hamilelik ve doğum mucizesinden sonra bebeği beslemek için anne vücudunun süt üretebiliyor olması ve bebeğin kendiliğinden emme refleksini biliyor olarak doğması da bu mucizelerin devamıdır.

Anne ve bebeğin güçlü bağına daha çok güç ekleyen emzirme eyleminin tabii ki meşakkatli yanları da vardır. Annenin göğüs uçları yeni emzirme sebebi ile bir müddet ağrı ve acı hissedebilir hatta yara olabilir. Bazı anneler ise daha doğum yapmadan önce göğüs çatlakları ile uğraşmak zorunda kalabilmektedir.

Bu yara ve göğüs çatlaklarını geleneksel yöntemlerle giderebildiğiniz gibi günümüz modern yöntemleri ile de çözüm bulabilirsiniz.

Geleneksel yöntemlere değinecek olursak; doğumdan hemen önce kuru soğanı ikiye bölüp göğüs uçlarınıza sürmeniz eskiler tarafından önerilmektedir. Ayrıca Ayva çekirdeğini bir gün öncesinden suya bırakarak daha sonra suyunu göğüs uçlarınıza sürebilirsiniz. Bu da yaraları toparlayacak ve sizi rahatlatacaktır.

Emzirirken Göğüs Çatlaklarının Nasıl Önüne Geçebilirsiniz?

Modern yöntemlere değinecek olursak eczanelerden göğüs uçlarına uygulanabilecek bebek sağlığına zarar vermeyen ve durulanması gerekmeyen kremlerden kullanabilirsiniz. Ya da son dönemlerde çıkan özel gümüş kapakları kullanarak göğüs ucunuzun nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Emzirirken Göğüs Çatlakları Neden Olur?

Göğüs uçları bir kadın için en hassas olunan noktalardır. Bu sebeple zaten normalde hassas olan bir bölge emzirmenin de etkisi ile daha çok hassaslaşır. Göğüs ucu yara ve çatlaklarının temel sebeplerinden biri o bölgenin nemli kalmasıdır. Bu sebeple emziren anne göğüs ucunu elinden geldiği kadar kuru tutmaya çalışmalıdır.

Ayrıca bebeğim emerken göğüs ucu kısmındaki kahverengi bölgeyi değil de sadece göğüs ucu bölgesini tutması da o bölgenin yara olmasına sebep olabilir.

Bu sebeple bebeğin ağzına ilgili bölgenin tamamı verilerek emmesi sağlanmalıdır.

Doğumdan Sonra Emmeyen Bebek İçin Öneriler

Bebeğiniz dünyaya geldikten kısa bir süre sonra emzirmeye başlamanız gerekmektedir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı sütünüz hemen gelmeyebilir. Öncelikle kesinlikle panik yapmamalısınız.

Bebek emme refleksini bilerek dünyaya gelir. Bu sebeple bıkmadan, yorulmadan emzirmeye çalışmalısınız. Bebeğiniz emmeye başladıktan sonra süt bezleriniz süt üretimini hızlandıracak ve bebeğinizi doyuracak seviyede sütünüz olacaktır.

Bebeğiniz yeni dünyaya geldiğinde az az sık sık emzirmelisiniz. Küçük olmaları sebebi ile çeneleri yorulacağı için uzun uzun ememeyebilir. Bu sebeple sık sık emzirmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı