Hamilelik Belirtileri

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

Hamilelik sürecinde kadınların hormonlarında ki değişiklikler nedeniyle duygu durumlarında da değişikler olur. Anneler hamilelik sürecinde daha duygusal, daha öfkeli ve daha sabırsız olurlar. Bu durum annelerin doğum yapmasının ardından en az 2 en fazla ise 5 hafta kadar sürebilir. Annelerin bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmaması depresyonlara sebep olabilir. Hamilelik ardından girilen süreç ile birlikte annelerin yanında bulunanlara özellikle babalara büyük rol düşmektedir. Bu süreçte annelerin yanında olmalı ve omuzlarında ki yükleri almalıdırlar. Bu durum tamamen hormonsaldır ve geçici bir süredir. Bu dönem atlatıldıktan sonra anne psikolojisinin normal haline dönebilir.

Annenin Psikolojisini Etkileyen Diğer Faktörler

Hormonlar dışında annelerin doğum sonrası psikolojisini çevresel faktörler de etkilemektedir. Hamilelik sırasında el üstünde olan anneler doğumdan sonra birden ilgi odağı olmaktan vazgeçildiği için o an ki zayıflık haliyle bu durumdan çok fazla etkilenebilir. Anne çocuğu doğduktan sonra yoğun bir tempo ile gece gündüz fark etmeden bebeğin bakımı ile ilgilendiği için, hem fiziksel hem de mental yorgunluğu onu depresyona itebilir. Depresyon ise hem anneyi hem de bebeği kötü etkiler.

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

Anne bebek arasında ki iletişim de annenin psikolojisini doğrudan etkileyen faktörlerdendir. Özellikle ilk çocuğu olan annelerin bakım konusunda yaşadığı sıkıntılar annenin kendini bebek için yetersiz hissetmesine neden olabilir. Her doğum sonrasında sıkça görülen emzirme sorunu annenin bebeğinin kendini istemediğini düşünmesine sebep olabileceği için, annenin psikolojisinin bozulmasına ve depresyona girmesine sebep olabilir.

Çevresinde yer alan insanlar arasında oluşan gerginlikte aynı zamanda anneyi gerip, üzeceği için bu boşluğun artmasına ve içinden çıkılmaz sonuçlar doğurmasına sebep olabilir. Doğum sonrasına anneanne, babaanne gibi faktörler ile girilen süreçler sırasında çıkan gerginlikler annenin değersiz hissetmesine sebep olabilir.

Psikolojik bunalımdan kurtulmak için neler yapılmalı?

Bu süreçte babalara büyük rol düşmektedir. Anne adayı da her fırsatta kendine özel zamanlar ayırmalı ve dinlenmeyi kesinlikle ihmal etmemelidir. Uykusuzluk büyük bir sorun olacağı için bu aşamada eşinden yardım alması süreci daha katlanılabilir bir hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı