Hamilelik

Doğum Öncesi Süt Yapan Besinler

Anne sütü dünya üzerindeki en besleyici besindir. İçerisinde bir bebeğin gelişimini tamamlaması için gereken bütün vitaminler mineraller bulunur. Bazı anneler çocuklarını emziremese de anne sütüne çok yakın besinler üretilmeye başlanmıştır. Fakat bu ihtimalin olmaması için doğum öncesi annenin kendini beslemesi gerekir. Kaliteli ve sağlıklı beslenmek sütünüzü artırmanın yanı sıra kaliteli süt olmasını da sağlar. Doğum öncesinde süt yapan besinler arasında kabak, kuşkonmaz, dere otu, bezelye, ıspanak, marul ve taze soğan bulunuyor. Bu besinleri hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketmenizde bir sakınca yoktur. Kaynatılmış kimyon ve yemeklere baharat olarak atılan kimyon hazmı kolaylaştırmanın yanında anne sütünü de artıran demir kaynağıdır.

Doğum Sonrası Süt yapan Besinler

Doğum sonrası annenin vücudunun çabuk toparlanması ve bebeğin ilk günlerinde iyi beslenmesi için annenin yedikleri çok önemlidir. Doğumdan sonra annenin yemesi gerekenler arasında kuru kayısı ve incir, yulaf, hurma, havuç, su, yumurta, sarımsak, somon balığı ve susam gibi besinlerdir. Yine doğum öncesinde olduğu gibi doğum sonrasında da yeşil yapraklı sebzelerden yardım alabilirsiniz. Bu besinler ıspanak, ısırgan ve kırmızı pancardır. Bu sebzeler içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin bulundurur bu sayede anne kolayca iyileşirken bebek de yeni dünyaya uyum sağlamaya başlar.

Doğum Öncesi Süt Yapan Besinler

Sütte Gaz Yapmayı Engelleyen Yiyecekler

Sütün gaz yapmasına neden olan unsur laktozdur. Sütünüzün doğumdan sonra çocuğunuzda gaz yapmaması için süt ve süt ürünlerini doktor kontrolünde kullanmanız önemlidir. Süt yapan ama gaz yapmayan besinler genellikle sebze ve meyvelerdir. Bazı baklagiller de süt içerisinde gaza neden olabilir. Probiyotikler bağırsakları güçlendirir bu nedenle sütünüzde probiyotik olmalıdır. Bunun içinde probiyotik içeren besinler tüketmelisiniz. Probiyotik ise kefir ve ev yapımı lahana turşusunda bulunur. Sütünüzün kalitesini artırmak için ve gaz yapmayan bir sütünüzün olması için bol bol su içmekte de fayda vardır.

Suyun Anne Sütüne Etkisi

Anne sütü bebeğin besin ihtiyacının yanında su ihtiyacını da karşılıyor. Anne ne kadar fazla su tüketirse bebek o kadar fazla su almış oluyor. Bu nedenle emziren her anne kademeli olarak su tüketimini artırmalı ve günde 2,5 litre ile 3 litre arası su tüketmelidir. Sıvı tüketimini artırmak için gaz yapmayan bitki çayları da tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı