Hamilelik

Daha Kolay Hamile Kalmanın Yolları

Çiftler çocuk sahibi olmak istediklerinde, buna bazen kolay bazen de zor ulaşırlar. Yanlış yöntemler veya tıbbi bazı durumlar hamile kalınmasına engel olabilmektedir. Ya da hamile kalmayı geciktirmektedir. Bunun için uzman görüşlerinden derleyerek hazırladığımız daha kolay hamile kalmanın yollarından bahsedeceğiz. Ufak gibi görünse de hepsini dikkate alırsanız hem sağlıklı bebekler doğurmanızı sağlar hem de daha kolay hamile kalmanızı sağlayabilirsiniz. O halde yapılması gerekenleri maddeler halinde görelim.

  • Hamile kalmadan önce bir doktorla olası durumlara karşı önlem alabilmek adına görüşmelisiniz.
  • Uzmanlar, hamilelik öncesi vitamin haplarının kullanılmasını önemsiyor. Gebelik esnasında demir, folik asit, kalsiyum gibi vitaminlere ihtiyaç artar. Bu nedenle 3 ay önce bu takviyelere başlanılmalıdır.
  • Hamilelik öncesi beslenme düzenine dikkat etmelisiniz. Besin değeri yüksek sağlıklı besinler tüketilmelidir.
  • Yumurtlama dönemi takvimini mutlaka kontrol etmelisiniz. Genellikle kadınlarda yumurtlamaya en uygun zaman adet döngüsünün ortasındaki 4. güne tekabül eder. Özellikle reglinden sonraki 14. Gün yüksek hamile kalma olasılığı taşır.
  • Yukarıda bahsettiğimiz günlere de dikkat ederek düzenli cinsel hayatınız olmalıdır.
  • Hamilelik öncesi alkol veya sigara kullanımının bırakılması gerekir.
  • Kayganlaştırıcı jeller, vajinanın Ph değerini değiştirmektedir. Bu da spermler için uygun ortamı yaratamaz. Kullanmamanız tavsiye edilir.
  • Kilonuzu kontrol altında tutmanız önemli.
  • Cinsel ilişki sonrası hemen ayağa kalkmamanız ve vajinanızı hemen yıkamamanız tavsiye edilir.
  • Cinsel ilişki pozisyonunuz da önemlidir. Spermin, ana rahmine girişini kolaylaştıracak pozisyonları denemeniz faydalı olacaktır.

Hamile Kalmanın Yaşı

Hamile kalmanın da bir yaşı vardır. Biyolojik hamile kalma yaşınızı önemsemelisiniz. Çünkü doğurganlığın artışında ya da azalmasında yaş kriteri çok önemlidir. Herkesin biyolojik hamile kalma yaşı değişkenlik göstermektedir. Tüm kadınlar için genellenebilir ifadeler doğru değildir. Yani şu yaşa kadar hamile kalınabilir gibi bir şey söylemek doğru değildir. Uzmanların bu konudaki görüşü 35 yaşına kadar hamile kalmayı seçen kadınların, bu yaştan sonraki dönemlere göre daha kolay hamile kaldığı yönündedir. Bu zaman aralıklarına dikkat ederseniz daha kolay hamile kalmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı