Hamilelik

Bebeğinizle İletişim Anne Karnında Başlar

Hamilelik sürecinde bebeğin annenin duygularını algıladığını, annenin duygu durumlarından etkilendiğini uzmanlar ortaya koymuştur. Bu durumlar anne ile bebek arasında bir iletişim olduğunu gösterir. Yani iletişim anne karnında başlamaktadır. Peki annenin duygu durumu bebeği nasıl etkiler? Anne üzgün, kaygılı ve stresli ise bebek bunu hisseder. Ve doğumdan sonra aynı şekilde yansıtır. Bebek huysuz, gergin ve uykusuz olabilmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik sürecini olumlu duygularla geçiren, mutlu annelerin bebekleri doğumdan sonra düzenli uyku uyuyabilen, mizaçları sakin olan ve sağlıklı bir beslenme düzeni olan çocuklar olarak dünyada yaşamlarını sürdürürler. Öyle ki anne karnındaki bebek, istenilen bir bebek olup olmadığını dahi hissedebiliyor. Çocuklar bunu sözel olarak ifade etmese de davranışlarıyla ilerleyen yaşlarda gösterebilmektedir. Örneğin anne karnında sevilmediğini hisseden, istenmediğini hisseden bebek ileriki yaşlarında daha içine kapanık, sessiz ve etrafa karşı güvensiz bir insan olarak yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Fetüs dışardan gelen seslere duyarlıdır. Uzmanlar bebeğin, annenin dışarda yaşadığı olumsuz duygular karşısında rahimde kasıldığını ve belli bir pozisyonda kaldığını öne sürmektedir. Eğer anne mutluysa, sevdiği yemeği yiyorsa, sevdiği bir müziği dinliyorsa bebek bunu hissediyor ve anne karnında hareketlenmeye başlıyor. Bebeğin bu duygu durumunu anneler de hissetmektedir. Bu gibi durumlara bakıldığında anne karnındaki bebekle anne arasında bir iletişim olduğunu ve buna uygun bir hamilelik süreci geçirilmesini tavsiye ediyoruz.

Anne Karnında Bebekle Nasıl Konuşulmalı

Bebekler annelerinin seslerini doğar doğmaz nasıl tanıyor olabilir? Farkına varıldığında yeni doğan bir bebek annesinin kucağında kendini güvende hissedebiliyor, ağlaması kesilebiliyor. Sakinleşiyorlar. Bunu yapabilmesinin tek açıklaması anne karnında başlayan süreçtir. Bebekler anneleriyle anne karnında iletişim kurmaya başladığı için doğduklarında yine annelerinin sesi onları sakinleştirmektedir.

Doğum öncesinde bebekle konuşulmalı, pozitif yaklaşımlarda bulunulmalıdır. Bebeğe sevgiyle yaklaşarak onunla sanki doğmuş gibi konuşulması gerekir. Bebeğinize sevdiğiniz bir müziği dinletebilir, onunla güzel duygularınızı paylaşabilirsiniz. Hamileyken karnınızdaki bebeğinize dokunarak da iletişime geçmeniz bebeğinizin size olan güvenli bağlanmasını da etkiler. Bu bebekler doğduklarında çevreleriyle daha iletişim kurabilen, bilgileri daha çabuk öğrenen bireyler olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı