Hamilelik

Anne Karnındaki Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Anne karnındaki bebek gelişimi nasıl desteklenir? Kadınlar, geçirdiği hamilelik sürecinde yeterli ve dengeli beslenerek bebeğin sağlığına katkıda bulunabilir. Anne karnındaki bir bebeğin gelişimi, besinlerde bulunan mineraller ve vitaminler ile daha sağlıklı bir şekilde sağlanabilmektedir. Hamilelik süreci; kendini bulantılar, karın büyümesi, kasık ağrıları ve bel ağrıları gibi bulgularla göstermektedir. Bu noktada yapılması gereken bazı rutinler vardır. Kadınlar açısından oldukça zor geçen bu süreçte; beslenme ve spor gibi faaliyetler oldukça yardımcı olacaktır. Hamilelik sürecinde doğru beslenme ve spor hem anneye hem de bebeğin gelişimine olumlu olarak geri dönüş yapacaktır. İşte, anne karnındaki bebek gelişimi için tüketmeniz gereken bazı besinler;

Yumurta

100g’lık bir yumurta yaklaşık olarak 155 kaloriye denk gelmektedir. Bununla birlikte içerisinde; yağ, sodyum, karbonhidrat, potasyum, kolesterol, protein, A vitamini, kalsiyum, D vitamini de yer almaktadır. İçerisinde yer alan çeşitli mineral ve vitaminlerden dolayı hamilelerin tüketmesi gereken besinler arasında yerini almaktadır. Nitekim ulaşılması ve pişirilmesi oldukça kolay olan bir besindir.

Baklagiller

Nohut, barbunya, kuru fasulye, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, bulgur, pirinç gibi baklagiller kadınların hamilelik sürecinde ihtiyaç duyduğu besinler arasında yer almaktadır. Nitekim baklagiller; içerisinde kalsiyum, demir, protein ve vitamin barındırmaktadır. Bu noktada anne karnındaki bebeğin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Fakat her şeyde olduğu gibi besinleri dengede tutarak tüketmek gerekmektedir.

Anne Karnındaki Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Kırmızı Et

Kırmızı etler içerisinde B12, B6, Pantotenik asit, Folasın, Riboflavin gibi birçok vitamin barındırmaktadır. Ayrıca yüksek derecede protein içermesinden kaynaklı olarak da hamilelik süreci geçiren kadınlar tarafından tüketilmesi gereken bir besindir. Nitekim demir de kırmızı etten alınabilmektedir. Bu dönemde kansızlık gibi sorunların önüne geçmek istiyorsanız tükettiğiniz besinlerin demir ve vitamin içermesinde özen göstermelisiniz.

Süt Ürünleri

Anne karnındaki bebek gelişimi nasıl desteklenir? Süt ürünleri, hamilelik sürecinde bebeğin gelişimini destekleyen gıdalardan biridir. Bu noktada kahvaltılarda peynir, süt gibi ürünlere yer verebilirsiniz. Böylelikle anne karnındaki bebek kalsiyum bakımından desteklenmiş olacaktır. Kahvaltı da olmasa dahi herhangi bir öğünde yoğurt tüketebilirsiniz. Bu şekilde sindirim sisteminiz de düzenlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı