Hafta-Hafta Hamilelik

9 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

9 haftalık gebelik belirtileri diğer haftalarla karşılaştırıldığında hemen hemen aynı sorunların yaşandığı gözlemlenir. Bulantılar ve sık idrara çıkma durumu devam ederken 1. trimester döneminin sona ermesine 1 ay kalmıştır. Bu dönemin ardından mide bulantısıyla sık idrara çıkma problemleri artık yerini farklı belirtilere bırakacaktır. Hamilelik belirtileri sürecinde 9. haftada hem anne adaylarında hem de bebekte bazı gelişmelerin devam edeceği unutulmamalıdır. Özellikle de ruhsal anlamda hissedilen değişiklikler, anne adaylarını heyecanlandırabilir.

9 Haftalık Hamilelikte Bebekteki Değişimler

Rahim bölgesi ciddi anlamda büyüyeceğinden, bebeğin kafası vücudundan büyük görünecektir. Ayrıca göğüs bölgesine doğru eğik açıda bekler. Yine bu haftada bebeğin elleri, bilek bölgesinden kıvrılacaktır. El ve parmakların gelişimi de devam eder. Bebeğin dirsekleri hızlıca gelişirken, ayakları da vücut ortasına doğru uzanır. Aynı zamanda kol ve bacaklar da uzamaya başlar. Bağırsak gelişimi devam eden bebeklerin safra kesesi 9. haftada oluşur. Son olarak bebeğin iç üreme organları da oluşmaya başlayacaktır.

Bebekteki gelişmeler bu şekilde devam ederken anne adayları bebeğin kısa süreli hareketlerini karın bölgesinde hissedebilir. Ayrıca muayene gününde doppler adı verilen cihaz sayesinde bebeğin kalp atışlarını dinleyebilirsiniz.

9 Haftalık Hamilelikte Anne Adayındaki Değişimler

9 haftalık gebelik belirtileri sürecinde kasık ağrıları ve sık idrara çıkma durumu devam edecektir. Çünkü 1. trimester döneminde bu belirtilerin devam etmesi normaldir. Sık idrara çıkmanın nedeni, rahmin genişlemesi ve idrar torbasına baskı yapmasından kaynaklanır. Kasık ağrıları ise yine devam eden rahim genişlemesinden dolayıdır. 9. haftada kan hacmi artmaya devam ederken bu süreçte gebelik saklanabilir. Yani 9. haftada gözle görülür bir karın şişkinliği fark edilmez.

Anne adaylarının 9. hafta gebelikte dikkat etmesi gerekenler ise şu şekilde olacaktır;

  • Eğer gebelik kış aylarına denk geliyorsa, ısınmak amacıyla elektrikli battaniye kullanılmamalıdır. Çünkü bu ürünlerin içeriğindeki elektronlar bebeğin gelişim sürecini ciddi anlamda etkiler.
  • Anne adayı sıcak ortamlardan uzak durmalıdır. Küvet, hamam veya sauna gibi mekanların da bebeğin gelişiminde sorun yaşatacağı unutulmamalıdır.
  • Beslenme programına uyum sağlanmalıdır. C vitamini, folik asit, demir ve kalsiyum bakımından zengin olan gıdalar tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı