Hafta-Hafta Hamilelik

6 Haftalık Gebelik Belirtileri

6 haftalık gebelik belirtileri bu dönem itibariyle biraz daha rahatsız edici olabilir. Hamile olduğunuz bu haftada kesinleştiği için bulantı, baş ağrısı, ruhsal durum değişikliği, halsizlik, hassaslaşmış göğüsler ve kusma gibi durumlara alışmanız gerekiyor. Vücut da bu karmaşık duruma alışmaya başladığı için birkaç hafta sonra ortadan kalkacak olan gebelik belirtilerinde bebekte birtakım değişimler yaşanır. Yani 6. hafta gebelik belirtileri bebeğin ciddi anlamda  geliştiği dönemlerden biridir.

6 Haftalık Gebelikte Bebekte Yaşanan Değişimler

6 haftalık hamilelik döneminde bebeğiniz büyümeye başlar. Daha önceki haftalara göre 3 kat büyüyen bebeğinizin kulak, ağız ve burnu da şekillenmeye başlamaktadır. Yine bu haftada kulaklar, baş kısmının yan taraflarında çıkıntı şeklinde fark edilmektedir. Bebeğin doğuma kadar kalbi dakikada 150 kez atacaktır. Bağırsakların da gelişmeye başladığı 6. haftada kemik, beyin ve kas oluşumu gözlemlenmektedir.

6 Haftalık Gebelikte Anne Adaylarında Yaşanan Değişimler

6 haftalık gebelik belirtileri süresince hamilelik hormonu adı verilen HCG’nin kan akışını artırdığı bilinir. Bu hafta boyunca sık sık idrara çıkma hali devam edecek ve böbrekler çok daha hızlı çalışacaktır. Sürekli büyüyen rahim bölgesi de sık sık idrara çıkmanıza neden olacaktır. Bu süreçte endişelenecek bir durum olmadığı unutulmamalıdır.

Anne adaylarında 6. hafta itibariyle mide ekşimesi fark edilecektir. Bunun nedeni kasların ciddi anlamda gevşemeye başlamasından dolayıdır. Yapılması gereken şey, gıda tüketimi sırasında yavaş hareket etmek ve bel bölgesini rahatlatacak elbiseler giymek olmalıdır. Ruhsal açıdan sürekli değişim yaşayabileceğiniz bu haftada bir gün keyifsiz olabileceğiniz gibi diğer gün çok neşeli vakit geçirebilirsiniz. Elbette gebelikte yaşayacağınız bu durumların tamamı normaldir.

Anne adayları bu haftadan itibaren yiyecek ve içecek tüketimine çok daha fazla dikkat etmelidir. Bebeğe zarar verebilecek olan tüketimlerin tamamı sona erdirilmelidir. Haliyle doktorunuzun önerdiği sağlıklı beslenme programını sürdürmelisiniz. Diyet sürecinde ayrıca stres yönetimine dikkat etmekte fayda var. Anne adaylarının yaşayacağı fiziksel ve ruhsal değişimlerin strese ve bazen anksiyete sorununa neden olduğu bilinir. Bu süreçler için de doktorunuzdan destek alabilir ve gebelik dönemini başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı