Hafta-Hafta Hamilelik

5 Haftalık Gebelik Belirtileri

5 haftalık hamilelik belirtileri artık anne adaylarında gözle görülür durumların fark edilmesine neden olacaktır. Gebeliğin kesinleştiği bu haftada anne adaylarında yorgunluk, bulantı, kusma ve göğüs hassasiyeti devam eder. Ek olarak evde yapacağınız doğum kontrol testleri de en iyi sonucu vermeye başlar. Adet görmeyen bayanlar eğer hamilelik belirtilerini yaşamaya başlıyorsa, son adetten 10-12 gün sonra gerçekleştireceğiniz testin sonucu %99 oranında doğru çıkacaktır. Şimdi 5. hafta gebelik belirtileri nelerdir, anne ve bebek ne durumda olur gibi soruların yanıtlarını paylaşalım.

5 Haftalık Gebelikte Bebekteki Değişimler

Gebeliğin erken aşamalarından olan ilk 3 aylık bölüme 1. trimester dönemi denir. 5 haftalık hamilelikte bebek hücreleri hızlıca bölünmekte ve 3 tabakadan oluşmaktadır. Mezoderm, ektoderm ve endoderm olarak bölünen bebek hücrelerinin boyu da 5 mm’dir. Daha sonraki dönemlerde oluşacak omurilik, beyin ve sinir hücrelerinin temeli de beşinci haftada atılmaktadır. Yine ilerleyen haftalarda bebeğin tırnak, diş mineleri, saçlar ve cildini meydana getiren tabakalar oluşacaktır.

5 haftalık hamilelik döneminde bebeğin ilk fonksiyonel sistemleri gelişmeye başlar. Yani dolaşım sistemi ile iki tüpten meydana gelen kalp oluşmuştur. Doktor kontrolünde kalp atışlarını izleyebilir ve ultrason sayesinde duyabilirsiniz. Mezoderm tabakasının oluşturduğu tüm bu sistemlere ek olarak deri altındaki dokular, kemikler ve kaslar da oluşmaya başlayacaktır.

Bebeğin endoderm tabakası ise gebeliğin ilerleyen haftalarında iç organlarını meydana getirecektir. Bu yüzden 5. hafta hamilelik belirtileri bebeğinizin gerçek anlamda vücut yapısının oluşmaya başladığı bir dönem olarak bilinir.

5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Anne adayında da tıpkı bebek gibi farklı değişimler ortaya çıkacaktır. Zaten gebelik belirtilerinin birçoğunu yaşadığınız bu haftada artık adet göremezsiniz. Bazı hassas bayanlarda kanama yaşanabildiği gibi halk arasında gebelikte yaşanan kanamalara ‘yerleşme kanaması’ adı verilmektedir. Anne adaylarının yaşam kalitesinin düşebileceği bu haftada sabahları yorgun uyanabilir ve kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Ek olarak mide bulantıları, baş dönmesi, göğüs ağrıları ve sık sık idrara çıkma durumu da yaşanabilir. 5. hafta itibariyle anne adaylarının bol su tüketimiyle beraber sebze – meyve ağırlıklı beslenmesi önemlidir. Zaten doktorunuz da bu süreçle ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı