Hafta-Hafta Hamilelik

4 Haftalık Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

4 haftalık hamilelik belirtileri incelenirken aslında bu dönemin çok önemli bir süreç olduğu fark edilir düzeydedir. Çünkü anne adayları bu hafta itibariyle hamile olup olmadığını öğrenecektir. Dördüncü haftada birtakım kanamalar başlarken bu kanamaların zararsız ve leke şeklide görülebileceği unutulmamalıdır. İlk 3 haftalık süre içinde embriyo ve plasenta oluşacak ve embriyo bir pirinç tanesi kadar küçük olacaktır. 2 mm boyunda olan fakat mikroskopla görülebilen embriyo, hücre sayısının artması ile beraber büyümeye başlayacaktır. 4. haftada bebeğe ilerleyen dönemlerde besin ve oksijen sağlamakla görevli olan plasentanın gelişimi de başlar.

4 Haftalık Hamilelikte Anne Adayındaki Değişimler

4 haftalık hamilelik belirtileri başlarken artık yapılacak test ile gebelik teyit edilecektir. Negatif çıkan sonuç gebe olunmadığını, pozitif çıkan sonuç ise gebe kalındığını gösterir. Döllenen yumurta rahim çeperiyle birleşmeye başlarken anne adayında kanamalar devam eder ve bu kanamaların rengi farklılaşabilir. Birkaç günden fazla devam eden kanamalar doktor kontrolü gerektirir. Ayrıca hafif karın ağrıları da hissedilecektir.

4 Haftalık Gebelikte Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu?

Anne adayları kadar baba adayları da hamilelik belirtileri başladığında bebeğin cinsiyetini merak etmektedir. Ancak 4. haftada bebeğin cinsiyeti henüz belli değildir. Bu süre 13. haftaya kadar devam eder. Yani gebeliğin 13 ile 16. haftasında cinsiyet belli olacaktır.

4 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

1 aylık gebelik sürecinin ardından anne adaylarının beslenme sınırlarını aşmaması gerekiyor. Yapılan tüm araştırmalarda hamileliğin 1-4 haftasında yalnızca 300 kalorinin fazladan alınmasının yeterli olduğu saptanmıştır. Anne adayları yine bu süreçte folik asit alımı yapmalı ve özellikle de B12 vitamini içeren gıdalar tüketmelidir.

Gebeliğin 4. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu dönemde anne adayları sağlıklı beslenme sürecine geçiş yaparken ayrıca kafein, alkol ve sigara tüketimini sonlandırmalıdır. Günde 400 mikrogram folik asit alınmalı ve doktor onayı olmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Ayrıca gebelik kesinleşene kadar röntgen çektirilmemelidir. Bu durumların tamamı bebeğin sağlıklı gelişimini etkileyeceğinden mutlaka doktor kontrollerine başlanmalıdır. Cinsel ilişki ise gebeliğin son 4 haftasına kadar devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı