Hafta-Hafta Hamilelik

3 Haftalık Hamilelik Belirtileri

3 haftalık hamilelik belirtileri anne adaylarında yoğun olarak yaşanmaya başlar. Anne adayları sık sık idrara çıkma, halsizlik ve hafif mide bulantılarıyla 3. haftaya geçiş yapmış olur. Aslında en önemli gebelik belirtisi, adet döneminin gecikmesidir. Evde yapacağınız basit bir test ile gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Yine 3. haftada karın bölgesinde kramplar yaşanabilir. Bu dönemde gebeliğin 1. ayı içerisinde olan anne adayları bazen hamileliğin farkında olmayabilir. Aşağıda paylaşacağımız gelişmelerin yaşanması halinde artık hamile olduğunuzu anlayabilir ve doktora görünerek bu durumu netleştirebilirsiniz.

Hamilelik Belirtilerinde Adet Sancısı

Hamilelik belirtileri yaşanırken 3. haftada ciddi adet sancıları görülecektir. Vücuttaki fizyolojik ve biyolojik değişiklikler hormon düzeyinin artmasına neden olurken bu haftada gebelik sancılarının yaşanmaya başlayacağı da unutulmamalıdır.

Üçüncü haftada başlayacak olan ağrıların nedeni, yumurtalıklardan rahme doğru döllenen yumurtalardan kaynaklanır. Ayrıca rahim kasılmalarına benzeyen ağrılar da rahmin büyüdüğünü gösterir. Karın bölgesindeki sancılar ise bağırsaklarda oluşabilen sorunlara davetiye çıkarabilir.

3 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

3 haftalık gebelik belirtileri;

  • Vücut ısısı yükselir.
  • Koku algısında artış yaşanır.
  • Sık sık idrara çıkılır.
  • Göğüsler daha şiş ve yumuşak hale gelir.
  • Kusma ve mide bulantısı başlar.
  • Sabah halsizliği yaşanır.
  • Hafif kanamalar görülebilir.
  • Bazı gıdalara karşı tiksinme hissi oluşur.
  • Yorgunluk ve bitkinlik başlar.

Anne adayları 3. hafta itibariyle daha yumuşak ve şişkin göğüslere sahip olur. Ayrıca progesteron adı verilen hormon bu haftada çoğalmaya başladığından yorgun ve bitkinlik hissedilir. Gebe kaldıktan hemen sonra sık sık idrara çıkmaya başlayan anne adayları bu süreçte koku algısında artış yaşar. Yani kokular daha yoğun bir şekilde hissedilmektedir.

Gebeliğin birinci haftasında daha az görülen mide bulantısı, 3 haftalık gebelik belirtileri ile yoğunlaşmaktadır. Vücut sıcaklığı 18 günden fazla bir süre yüksek olduğunda, gebeliğin başladığı anlaşılabilir. Ayrıca adet döneminde kahverengi, pembe ya da kırmızı renkte hafif kanamalarla karşılaşabilirsiniz. Görüldüğü üzere 3. hafta gebelikte belirtiler biraz daha yoğun yaşanır ve 4. haftadan sonra artık belirginleşmeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı