Hafta-Hafta Hamilelik

2 Haftalık Hamilelik Belirtileri

2 haftalık hamilelik belirtileri konusunda 2. hafta yaşanan gelişmeleri bu yazımızdan takip edebilirsiniz. Hamileliğin 2. haftası itibariyle bazı değişmeler yaşamaya başlayan anne adayları bu haftayı yumurtanın geliştiği hafta olarak bilmelidir. Yumurtalardan bir tanesi seçildikten sonra bebeğin oluşum süreci de başlayacaktır. Özet olarak bu haftaya ‘yumurtaların seçim’ haftası adı verilebilir. Yumurtanın bu haftada spermi bulması halinde gebelik de başlayacaktır.

Anne adayları bu süreçte gebeliğin farkına varmayabilir. Fakat yaşanacak gelişmeler ile beraber artık hamileliğin başladığı hissedilecek ve aşağıda sıralayacağımız belirtilerin ardından sağlıklı bir beslenme aşamasına geçilecektir.

Gebelikte 2. Hafta Belirtileri Nelerdir?

2 haftalık hamilelik belirtileri sürecinde bebek gelişimi devam eder ancak anne adaylarında da birtakım değişimler yaşanır. İlk olarak rahim ağzı kalınlaşır. Bunun nedeni, embriyonun rahimde rahat kalmasını sağlamaktır. 2. hafta gebelik belirtileri takip edilirken yumurtalar çatlayacak ve yumurtalıklardan dışarıya atılacaktır. Yani yumurtlamanın yaşandığı bu haftad anlaşılır.

Bayanların bir regl döneminde tek bir yumurta üretilmektedir. Cinsel ilişki sırasında milyonlarca sperm vajinadan içeriye girer ve tüplere doğru hareket eder. Bu spermlerden de sadece biri yumurtanın dış kabuğunda kalacaktır. Birtakım enzimlerin salgılanmasıyla birlikte yumurtanın yolculuğu başlayacaktır.

Bayanlar gebeliğin 2. haftasında kesin hamile olduğunu anlamayabilir. Fakat kesinlik kazanmamış olan gebelikte bile vücutta bazı değişimler fark edilecektir. İkinci hafta itibariyle östrojen hormonu hızlıca artarken göğüs uçlarında hassaslaşma başlar. Bu dönemde göğüs ağrıları zaman zaman ortaya çıkabilir.

Gebeliğin 2. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 2. haftasında anne adayları sağlıklı beslenme programına başlamalıdır. Beslenmeyle beraber hem anneye hem de bebeğe zarar verecek tüm alışkanlıklardan, gıdalardan ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle de 2. hafta hamilelik belirtileri yaşanırken sigara ve alkol tüketimi sonlandırılmalı ve bol vitamin alınmalıdır. Bebeğin bu haftadaki gelişimi için fazla vitamine ihtiyaç duyulmaktadır.

Hamilelik belirtileri devam ederken anne adayların zengin besin kaynaklarından faydalanması gerekir. Sebze ve meyve tüketimi artırılmalı ve artık doktor kontrolüne başlanmalıdır. Aslında ikinci hafta itibariyle vücutta ciddi değişmeler yaşanmasa da bu aşamanın özenli bir şekilde atlatılması bebek sağlığı açısından çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı