Hafta-Hafta Hamilelik

15. Hafta Hamilelik Belirtileri

15. Hafta hamilelik belirtileri ile artık hem bebeğiniz hem de sizde birtakım değişimler görülmeye başlanır. Bu hafta ile artık kendinize olduğunuzdan daha da fazla şekilde mutlaka özen göstermeye çalışmanız gerekecektir. Hamilelik süresince meydana gelecek sorunlarla mutlaka baş etmeye çalışmalısınız. Çünkü diğer haftalara oranla bu dönemde biraz daha fazla ağrı durumları görülebilir. 

15. Hafta Bebekte Değişim 

15. Hafta bebekte değişimler meydana gelmeye başlar. Kaş ve kafası üzerinde artık yavaştan saçları da çıkmaya başlayacaktır. Bakıldığı zaman göz ve kulakları bir bebeğe daha fazla benzemeye başlayacak. Bebeğinizdeki olumlu değişimleri bundan sonra daha net şekilde görmeye başlayacaksınız. Bebeğin kemik ve ilimleri artık daha fazla gelişmeye başlar hale gelecek. Kas gelişimlerini de diğer yandan sürdürmeye devam edecektir. Hafta sonunda ise artık bebeğiniz, yumruk hareketi yapacak hale gelmeye başlıyor. Bebeğiniz artık yutma, emmeyi başlayacak. Artık doğum sonrasına hazırlık yapmaya başlar hale gelecek. Bu haftada bebeğinizin duruş pozisyonu, tam olarak cinsiyetinin belirlenmesi hususunda zorluk durumu yaşatabilir. Doğal olarak bu dönemde, cinsiyet tahminlerini yapmanız oldukça zor hale dönüşecektir. 15. Haftada genellikle cinsiyet tahmini yapmak zor olduğu gibi yanılma durumu söz konusu olabilir. 

15. Hafta Hamilelik Fiziksel Değişim 

15. Hafta hamilelik fiziksel değişim yaşanmaya başlanır. Halsizlik, mide kanaması, kabızlık, Göğüslerde meydana gelecek şişmeler, Baş dönmesi, baş ağrısı, Burunda tıkanma ve kanama durumları, iştah açılmasının yaşanması gibi bazı değişkenlik söz konusu olabilir. Fakat bu dönemde iştahta açılmalar olacağından dolayı beslenme şeklinize olabildiğince dikkat edin. Aynı zamanda 15. Hafta hamilelik ile vajinada akıntı durumları daha sık şekilde görülmeye başlanır. Normalden ise daha fazla sık sık idrara çıkma isteği yaşanmaya başlanacaktır. İdrarınızı yaparken, yanma hissiyatı içerisinde olabilirsiniz. Anne adaylarının birçoğu bu dönemde, mide yanmasından fazlasıyla şikayetçidir. Yumuşak kaslarda gevşetilme durumu yaşanmış olduğundan bu durum, midede yanma gibi bazı olumsuz hissiyatların yaşanmasına zemin hazırlamaya neden olur. Karın alt bölümünde ise hafiften bir ağrı ve yük hissetmeye başlar hale gelebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı